Dostawa już za 7,90zł !   Od 100zł Wysyłka Gratis

14 dni na zwrot

Darmowa dostawa od 100zł

Do darmowej dostawy brakuje: [[value]] [[currency]]

Otrzymujesz darmową dostawę!

do kasy suma: 0,00 zł
Okulary do czytania - jakie wybrać?
Okulary do czytania - jakie wybrać?

Problemy ze wzrokiem wpisane są w życie każdego z nas. Z biegiem lat kondycja oka ulega pogorszeniu, a kontury przedmiotów znajdujących się blisko zaczynają się zacierać. Ten dyskomfort najczęściej zaczynają odczuwać osoby w średnim wieku. Wówczas niezbędne stają się okulary do czytania. Jakie wybrać, by cieszyć się dobrą jakością widzenia i nie dodać sobie przy tym kilku lat?

Okulary do czytania — co to takiego?

Okulary do czytania to specjalistyczne narzędzie optyczne, które ma za zadanie korygować prezbiopię, czyli naturalne pogorszenie się zdolności oka do widzenia z bliska, które zazwyczaj pojawia się po 40. roku życia. Są to okulary z soczewkami o stałej mocy optycznej, dostosowane do potrzeb użytkownika, które pozwalają na wyraźne widzenie tekstu czy drobnych detali. Soczewki te skupiają światło w taki sposób, aby obraz formował się na siatkówce, co umożliwia ostre widzenie. Okulary do czytania nie są przeznaczone do noszenia na stałe, a jedynie w sytuacjach wymagających skupienia wzroku na bliskich obiektach, takich jak czytanie, pisanie czy prace manualne. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie komfortu i ochrony wzroku podczas wykonywania czynności, które wymagają precyzyjnego widzenia z bliska.

[product category_id="31" limit="20" onlyAvailable="true" order="random"]

Po co mi okulary do czytania? Kiedy są potrzebne?

Okulary do czytania stają się niezbędne, gdy zauważamy pierwsze oznaki prezbiopii – trudności w czytaniu drobnego druku lub potrzebę oddalania tekstu, aby lepiej go widzieć. Zwykle dzieje się to w średnim wieku, ale niektórzy mogą potrzebować ich wcześniej. Objawy te nie powinny być ignorowane, gdyż mogą prowadzić do zmęczenia wzroku, bólów głowy oraz obniżenia komfortu życia. Warto zatem regularnie kontrolować wzrok i w razie potrzeby zaopatrzyć się w odpowiednie okulary do czytania. Są one pomocne nie tylko przy lekturze książek czy gazet, ale również podczas pracy z komputerem czy w trakcie wykonywania precyzyjnych zadań, takich jak szycie czy modelarstwo. Dobrze dobrane okulary do czytania zapewnią wygodę i ochronę oczu, pozwalając cieszyć się ulubionymi aktywnościami bez obciążenia wzroku.

Jak sprawdzić, jakie powinny być okulary do czytania?

Aby ustalić, czy potrzebujesz okularów do czytania, warto zwrócić uwagę na objawy (bóle głowy, zmęczenie wzroku czy problemy z wyraźnym widzeniem tekstu z bliska). To sygnały, mogące świadczyć o konieczności skorzystania z odpowiednich szkieł. Prosty test na ostrość widzenia, dostępny w aptekach lub salonach optycznych, może pomóc w weryfikacji, czy nasz wzrok uległ pogorszeniu. Ponadto, w sklepach dostępne są okulary z gotowymi mocami dioptrii, które można przetestować, aby ocenić, która z nich najlepiej koryguje wzrok. Wybierając moc, zaleca się próbę różnych wartości, aby znaleźć tę, która zapewni największy komfort czytania. Dobór odpowiednich okularów do czytania jest kluczowy dla zachowania zdrowia i wygody oczu.

Okulary do czytania — jak dobrać je samemu?

Aby samodzielnie dobrać okulary do czytania, zacznij od przeprowadzenia testu odległości czytania. Użyj do tego celu książki lub gazety, próbując odczytać tekst z typowej dla siebie odległości. Jeśli zmuszony jesteś oddalać materiał, aby lepiej widzieć litery, jest to wyraźny sygnał, że nadszedł czas na okulary korekcyjne. Następnie, skorzystaj z testu tabliczki do czytania, który pomoże Ci określić odpowiednią moc szkieł. Okulary do czytania mają zazwyczaj moc od +1.00 do +3.00 dioptrii. Testując różne wartości, zwróć uwagę na to, przy której mocy tekst staje się najbardziej wyraźny i czytelny.Pamiętaj, że wybór okularów to nie tylko kwestia dioptrii, ale również stylu i wygody noszenia. Oprawki powinny być dopasowane do kształtu twarzy, nie uciskać i nie sprawiać dyskomfortu podczas czytania. Dobrze dobrane okulary do czytania muszą być zarówno funkcjonalne, jak i komfortowe. Wybieraj okulary z soczewkami dobrej jakości, które są wykonane z materiałów odpornych na zarysowania i mają odpowiednie powłoki antyrefleksyjne, aby poprawić komfort czytania.

[product category_id="122" limit="20" onlyAvailable="true" order="random"]

Jak nosić okulary do czytania i od jakiego wieku to robić?

Starczowzroczność, to naturalny proces starzenia się oka, który zazwyczaj rozpoczyna się czterdziestce. Objawia się przede wszystkim trudnościami w czytaniu drobnego tekstu z bliska — jeśli zauważasz, że musisz oddalać książkę czy telefon, aby lepiej widzieć litery, to znak, że czas rozważyć okulary do czytania. Są one niezbędne nie tylko do czytania, ale również przy innych czynnościach wymagających skupienia wzroku na bliskich obiektach, takich jak prace manualne czy korzystanie z komputera.Wybierając okulary, zwróć uwagę na moc szkieł, która powinna być dostosowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Wiele osób z presbiopią potrzebuje okularów o mocy od +1.00 do +2.00 dioptrii, ale ostateczny wybór najlepiej dokonać po konsultacji z okulistą. Pamiętaj, aby utrzymywać okulary w czystości i dbać o ich prawidłowe dopasowanie do twarzy. Unikaj również miejsc o wysokiej temperaturze i wilgotności, które mogą powodować parowanie szkieł i utrudniać widzenie.

Okulary do czytania — jakie oprawki?

Ze względu na to, że po okulary do czytania sięga zazwyczaj niewielu młodych ludzi, dla wielu osób kojarzą się one ze starością. W konsekwencji moment skorzystania z pierwszych szkieł odwlekany jest w czasie, by jak najdłużej czuć się młodo. Jest to błędne podejście, znacznie utrudniające codzienne funkcjonowanie. Okulary do czytania warto potraktować z przymrużeniem oka. Nie są one noszone ciągle, więc przy wyborze oprawek można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.Skoro w pewnym momencie swojego życia musisz sięgnąć po okulary, niech będą one w Twoim ulubionym kolorze, który potrafi poprawić Ci nastrój i dodać optymizmu. Są jednak sytuacje, gdy nie jesteś w stanie zapewnić sobie dowolności wyboru. Sztywny dress code nie zawsze pozwala na wyrażenie siebie kolorami. Naszą propozycją dla osób pracujących w biurze są okulary do czytania z antyrefleksem. Prosta, klasyczna oprawka wpisze się w rygorystyczny dress code, a dodatkowy filtr na soczewce wyeliminuje męczące oczy efekty odbić światła.

[product category_id="123" limit="20" onlyAvailable="true" order="random"]

Okulary do czytania — jakie szkła?

Wybierając soczewki do okularów do czytania, warto zastanowić się nad ich typem. Dzięki temu można dobrać takie, które będą odpowiadać na nasze indywidualne potrzeby. Na jakie rodzaje dzielą się soczewki w okularach do czytania?Soczewki jednoogniskowe są standardowym rozwiązaniem, zapewniającym komfort podczas czytania z bliska. Ich jednolita moc korekcyjna jest idealna dla osób, które potrzebują wyraźnego widzenia tylko w krótkiej odległości. Dla tych, którzy szukają szerszego pola widzenia i mniejszych zniekształceń, soczewki asferyczne mogą okazać się lepszym wyborem.Soczewki bifokalne są przydatne dla osób, które oprócz bliskiego zasięgu, potrzebują korekcji również na dalsze odległości.Soczewki progresywne, oferujące płynne przejście między różnymi strefami widzenia, są idealne dla tych, którzy cenią sobie wygodę i estetykę, ponieważ nie posiadają widocznej linii podziału. Wybór odpowiednich soczewek jest kluczowy dla zapewnienia komfortu i efektywności czytania.

Jakie wybrać okulary do czytania i które kupić?

Osoby, które doświadczają dyskomfortu spowodowanego widocznością ramki przy patrzeniu w dół, powinny rozważyć okulary bezramkowe. Ten typ okularów eliminuje problem zasłaniania pola widzenia, co jest szczególnie ważne podczas czytania czy wykonywania precyzyjnych prac manualnych. Okulary bezramkowe są lekkie i dyskretne, dzięki czemu użytkownik może nawet zapomnieć, że je nosi.Brak widocznych elementów konstrukcyjnych sprawia, że są one subtelne i eleganckie, co czyni je idealnym wyborem dla osób ceniących minimalizm i nowoczesność. Ponadto ich uniwersalny design pasuje do każdego typu twarzy i nie dominuje nad wyglądem, co jest dodatkowym atutem dla osób, które nie chcą, aby ich okulary przyciągały zbytnią uwagę. Okulary bezramkowe to praktyczne i estetyczne rozwiązanie, które zapewnia wygodę i niezakłócone widzenie podczas codziennego użytkowania. 

[product category_id="31" limit="20" onlyAvailable="true" order="random"]

Inne kategorie
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium