Okulary fotochromowe – czyli jakie?

Coraz głośniej wybrzmiewają apele o konieczności ochrony oczu przed promieniowaniem słonecznym. Dzieje się tak nie bez powodu. Wiadomo już, że promieniowanie UV przyspiesza żółknięcie soczewki, a to prowadzi do nieodwracalnego pogorszenia się wzroku. Skuteczniejszą tarczą są okulary przeciwsłoneczne z filtrem lub okulary fotochromowe.

Okulary fotochromowe – Kiedy używać?

Okulary fotochromowe to oprawki z osadzonymi w nich szkłami fotochromowymi. Są popularne wśród osób wymagających korekcji wzroku. Zasłużyły sobie na to swoją funkcjonalności: poprawiają jakość widzenia, chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i jednocześnie są skuteczną barierą dla światła niebieska, które trafia do naszych oczu z ekranów telefonów, laptopów, tabletów i monitorów.

Cechą charakterystyczną dla okularów fotochromowych są soczewki zmieniające swoje zabarwienie odpowiednio do intensywności światła. Odpowiadają za to pigmenty fotochromowe – szkła tego typu zawierają ich miliardy. W momencie, gdy zostają wystawione na działanie promieni słonecznych, pod wpływem promieniowania UV zmieniają swój kształt, obracają się, a po zmianie położenia ograniczają przenikanie światła przez szkło. W tym czasie soczewka nabiera koloru, najczęściej brązowego, szarego lub szarozielonego.

Okulary fotochromowe swoją ochronną funkcję pełnią nie tylko w słoneczny dzień. Soczewki działają również w niepogodę. To namacalny dowód tego, że również w takich warunkach nasze oczy narażone są na szkodliwe promieniowanie UV – to właśnie pod jego wpływem szkła zmieniają kolor. W zależności od otoczenia, np. odbijającego światło śniegu lub wody, okulary fotochromowe mogą zabarwić się przy niepogodzie równie intensywnie, jak w bezchmurny, słoneczny dzień.

Okulary fotochromowe – Skąd się wzięły?

Zjawisko charakteryzujące okulary fotochromowe odkryte zostało w 1880 roku. Zrobił to Markwald podczas badań nad odwracalnymi zmianami koloru. Nie dziwi więc fakt, że najszersze zastosowanie odkrycie dokonane przez Markwalda ma właśnie w optyce okularowej. Ciekawostką jest natomiast fakt, że technologia, w jakiej powstają soczewki fotochromowe wykorzystywana była już w produkcji szkieł mineralnych i do tej pory zasadniczo się nie zmieniła.

Zmieniły się natomiast pigmenty, z jakich powstają szkła fotochromowe i sposoby, w jakie zostają one zastosowane. Z biegiem lat zmieniała się przejrzystość soczewek znajdujących się w stanie spoczynku, czyli bez działania na nie promieni UV. Zwiększył się również zakres temperatur, w jakich pracują soczewki fotochromowe, a te z kolei mogą dziś zabarwiać się na różne kolory.

Decydując się na okulary fotochromowe trzeba pamiętać, że tego typu szkła nie są wieczne. W zależności od tego, jak często soczewki będą się zabarwiały i odbarwiały, producenci gwarantują ich działanie przez okres od 2 do 3 lat. Po tym czasie okulary należy wymienić na nowe. Dzieje się tak dlatego, że z biegiem czasu coraz więcej cząsteczek pigmentów fotochromowych nie wraca do stanu spoczynku i daje się zauważyć, że szkła okularów nocą oraz w pomieszczeniach są ciemniejsze, niż były na początku.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog