Okulary dla epileptyków – kiedy i dlaczego warto rozważyć ich zakupienie?

Epilepsja, zwana również padaczką, jest chorobą, którą dotknięty jest jeden procent populacji, a w Polsce choruje na nią około pół miliona osób. Napady choroby w tym wypadku dzielą się na kilka grup, jednak najczęściej kojarzy nam się ona z utratą świadomości i drgawkami niektórych grup mięśni. U niektórych chorych znane są przyczyny napadów padaczki, a należą do nich między innymi szybkie oddychanie, zmęczenie, nagły hałas czy też bodźce świetlne i migające światło. Z myślą o ostatniej grupie powstały okulary dla epileptyków, które są w stanie zniwelować odczuwanie bodźców świetlnych i znacząco ograniczyć ilość napadów. Co warto o nich wiedzieć?

Co to są okulary dla epileptyka i jakie mają zastosowanie?

Okulary dla epileptyka to szczególny rodzaj okularów o filtrujących soczewkach, które minimalizują szansę na wystąpienie padaczkowych ataków konwulsyjnych. Ich skuteczność została potwierdzona trwającymi kilkanaście lat badaniami klinicznymi w Europie i Azji, tak więc stają się realnym narzędziem dla osób borykających się z epilepsją, które może poprawić komfort ich życia.

Okulary te przypominają standardowe okulary ze szkłem barwionym, ale w rzeczywistości wyposażone są w specjalny filtr medyczny, który chroni przed efektem stroboskopowym. Dzięki swoim właściwościom filtr jest w stanie poprawić warunki kontrastowego widzenia, zmniejszyć uczucie oślepienia i przyspieszyć adaptację wzroku w sytuacjach, kiedy światło zmienia się gwałtownie.

Okulary dla epileptyków sprawdzają się zarówno w naturalnym świetle zastanym, jak i w przypadku światła sztucznego. Ich stosowanie redukuje wrażliwość epileptyków na zmienne światło i redukuje niebezpieczeństwo wystąpienia ataków w sytuacjach, które wcześniej zwykle kończyły się utratą świadomości i drgawkami. Warto korzystać z nich właśnie w okolicznościach będących do tej pory przyczyną napadów padaczki i dbać o to, aby zawsze mieć je przy sobie. Jeśli dokładnie znamy przyczyny napadów i ryzyko wystąpienia kolejnego jest małe, wówczas nie trzeba ich nosić.

Okulary do komputera dla epileptyka – czy są niezbędne?

Według ekspertów nawet osoby z wrodzonymi predyspozycjami nie zawsze miewają ataki w kontakcie z monitorem komputerowym. Często zdarza się tak, że musi się połączyć kilka czynników, aby doszło do ataku, a nawet one są zależne od chorującej osoby. Czynnikami takimi mogą być częstotliwość błysku, kontrast z oświetleniem tła, długość fali światła, a także odległość między osobą chorą a monitorem.
O ile praca przed komputerem u zdrowych osób wiąże się przede wszystkim z narażeniem oczu na szkodliwe niebieskie światło, w przypadku epileptyków niebezpiecznych czynników jest znacznie więcej.

Osoby chorujące na padaczkę powinny zadbać nie tylko o odpowiednią odległość od komputera czy oświetlenie pomieszczenia, w którym z niego korzystają, ale również o odpowiednie okulary.Znakomicie w tej roli sprawdzają się okulary o przyciemnianych szkłach, ponieważ są one w stanie zmniejszyć widoczne na ekranie odblaski. Im ciemniejszy mają kolor, tym wyższy jest poziom polaryzacji, a to sprawia, że przepuszczają tylko światło zorientowane pionowo, a pochłaniają i eliminują światło zorientowane poziomo. W rezultacie okulary zapobiegają powstawaniu oślepiających odblasków, które u osób chorych na epilepsję bywają przyczyną ataku. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją zyskują coraz większą popularność, dlatego w profesjonalnych sklepach można wybrać dowolny wzór i kolor oprawek dostosowany do indywidualnych preferencji.

Okulary dla epileptyków – cena

Okulary tworzone stricte dla epileptyków stanowią względną nowość na rynku, a także towar niszowy i produkowany z wysokiej jakości materiałów. Liderem w tej branży jest marka Zeiss, czyli prawdziwy symbol zaawansowanych technologii w dziedzinie optyki. Warto przypomnieć, że testy nad szkłami trwały piętnaście lat i odbywały się na dwóch kontynentach, a wraz z zastosowanymi filtrami czynniki te przekładają się na cenę. Będzie ona zależna od mocy soczewek oraz ich producenta, ale należy liczyć się z tym, że za parę okularów zapłacimy około tysiąca złotych.

Pracownie optyczne oferują również możliwość osobistych konsultacji, podczas których klient ma szansę dobrać okulary do własnych potrzeb i przetestować je w różnym świetle. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku okularów spolaryzowanych, które są pokryte specjalną powłoką i pomagają epileptykom podczas oglądania telewizji czy korzystania z komputera. Dobrej jakości okulary tego rodzaju można kupić nawet za pięćset złotych.

Dlaczego warto zdecydować się na okulary dla epileptyków?

Osoby zmagające się z epilepsją doskonale wiedzą, jak uciążliwe są ataki i szukają wszelkich rozwiązań, aby ich unikać. Okulary dla epileptyków to jedna z najnowszych propozycji w tym zakresie, a ich stosowanie może w dużym stopniu ograniczyć napady padaczki. Dzięki temu niepozornemu gadżetowi miliony epileptyków na całym świecie mogą w jakimś stopniu zwiększyć komfort swojego życia i cieszyć się znacznie dłuższymi przerwami pomiędzy nieuniknionymi w niektórych sytuacjach atakami.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog