Okulary przeciwsłoneczne — z polaryzacją czy bez? Które będą lepsze?

Okulary przeciwsłoneczne to akcesorium kojarzące się przede wszystkim z okresem letnim i silnym słońcem — jest to jednak nieprawda. W rzeczywistości nasze oczy są narażone na szkodliwe promieniowanie przez cały rok, nawet w pochmurne dni, a w związku z tym okulary powinno się mieć zawsze pod ręką, aby w razie potrzeby zapewnić ochronę oczom. Które z tego rodzaju okularów będą lepsze — z polaryzacją czy bez? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Co oznacza polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych?

Najzwyczajniejsze okulary przeciwsłoneczne umożliwiają funkcjonowanie w najbardziej słoneczne dni i w zależności od zastosowanych filtrów sprawiają, że człowiek noszący je cieszy się większym komfortem. Tymczasem filtr polaryzacyjny jest w stanie blokować najbardziej oślepiające promienie, a nie tylko zmieniać autentyczne kolory otoczenia na bardziej przygaszone i pozbawione kontrastu.

Polaryzacja sprawia, że człowiek jest w stanie widzieć wokół siebie niezafałszowane kolory z mocnym nasyceniem, a przede wszystkim chroni oczy przed odblaskami. Powstają one, gdy światło odbija się od płaskich powierzchni w postaci poziomych lub też pionowych fal i działają niezwykle oślepiająco. Najczęściej mamy z nimi do czynienia, kiedy promienie słoneczne odbijają się od powierzchni wody, ale również w okresie zimowym, kiedy promienie padają na śnieg. Dlatego okulary z polaryzacją są koniecznością w przypadku osób uprawiających sporty zimowe.

Co daje polaryzacja w okularach słonecznych?

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych to parametr, który chroni oczy przed oślepiającym światłem i zapewnia komfort nie tylko sportowcom, ale również osobom wrażliwym na mocne światło. Dzięki temu filtrowi, spolaryzowane światło w postaci oślepiających poziomych wiązek jest skutecznie blokowane, zaś do oczu docierają wyłącznie bezpieczne wiązki pionowe. Dzięki temu właściciel okularów może widzieć otoczenie ze wszelkimi detalami, a więc bardzo dobrze postrzegać zarówno kolory, jak i kształty. Jednocześnie jego oczy chronione są przed odblaskami, które wpływają nie tylko na komfort na co dzień, ale również na bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku sportowców i kierowców.

Dlaczego polaryzacja okularów przeciwsłonecznych jest ważna?

Polaryzacja okularów przeciwsłonecznych to niezwykle istotny parametr w przypadku osób, które na co dzień narażają się na działanie odblasków, a więc na przykład uprawiają sporty zimowe czy też spędzają czas letni nad wodą, ale nie tylko. Polaryzacja chroni oczy przed szkodliwym działaniem tego rodzaju promieni, a przez to sprawia, że okulary przeciwsłoneczne są skuteczniejsze. Jest też bardzo cenionym filtrem w przypadku osób, które mają wrażliwe oczy i źle znoszą kontakt z ostrym światłem, a przede wszystkim w przypadku osób, które w ostatnim czasie przeszły zabiegi lub operacje oczu. Wówczas osłabione oczy powinny być chronione takimi okularami, nawet w całkiem pochmurne dni, aby rekonwalescencja przebiegała szybciej i w bezpiecznych warunkach.

Filtr polaryzacyjny w okularach przeciwsłonecznych — jaki powinien być?

Wybór odpowiedniego filtra polaryzacyjnego w okularach przeciwsłonecznych powinien być uzależniony od indywidualnych potrzeb danej osoby. Zabarwienie soczewek w tym wypadku ma wielkie znaczenie. Okulary przeciwsłoneczne z zielonymi lub szarymi soczewkami są najlepszym wyborem na co dzień, a więc sprawdzą się w przypadku osób chcących chronić oczy przed odblaskami i ostrym światłem. Z kolei okulary przeciwsłoneczne z soczewkami brązowymi lub żółtymi to optymalna opcja dla kierowców, ponieważ zapewniają one doskonałą widoczność i ochronę. Dobór kolorów pod tym względem jest ważny, ale z powodzeniem można również dobrać barwę soczewek pasującą do codziennych stylizacji, aby okulary stanowiły pasujący dodatek.

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych a filtr UV

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych bardzo często jest mylona z filtrem UV. W rzeczywistości filtr UV chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV, a polaryzacja jest w stanie blokować tylko odblaski. Idealne okulary przeciwsłoneczne są wyposażone w oba filtry, a dzięki temu właściciel okularów zapewnia sobie nie tylko ochronę oczu, ale również zdecydowanie większy komfort na co dzień, możliwość widzenia obrazu z wszelkimi detalami dotyczącymi kształtów i kolorów, a także wzmożone bezpieczeństwo podczas jazdy czy uprawiania sportów zimowych. Polaryzacja w okularach cieszy się rosnącą popularnością w branży, ponieważ realnie wpływa na jakość życia.

Czy jest sens kupować okulary przeciwsłoneczne bez polaryzacji?

Okulary słoneczne z polaryzacją i bez polaryzacji, zapewniają oczom taką samą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV, o ile posiadają taki sam filtr UV. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że dopłacanie do okularów posiadających dodatkowo filtr polaryzacyjny nie jest koniecznością. Należy pamiętać jednak, że filtr polaryzacyjny jest wielką dogodnością, dlatego może być warty nieco wyższej ceny. Ochrona oczu przed szkodliwymi promieniami to jedno, ale dopiero polaryzacja zapewnia mniejsze uczucie zmęczenia oczu, wyraziste kolory i ochronę przed odblaskami — które w niektórych okolicznościach, mogą okazać się bardzo niebezpieczne.

Jakie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci — z polaryzacją czy bez?

O młode oczy należy dbać z taką samą dbałością, jak w przypadku osób dorosłych, dojrzałych czy starszych. Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV jest szalenie ważna. Dzieci z pewnością zauważą różnicę w postrzeganiu otoczenia, jeśli zapewni się im okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. Odblaski powstające na gładkich powierzchniach przestaną męczyć ich oczy, a jednocześnie dzieci wciąż będą doskonale postrzegały wszelkie kolory i kształty. W przypadku maluchów okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są tak samo efektywne, jak w przypadku dorosłych. Przekładają się na większy komfort i blokują oślepiające światło, co ma wielkie znaczenie podczas zabaw na świeżym powietrzu i nie tylko.

Filtru polaryzacyjnego nie powinno się bagatelizować. Okulary wyposażone zarówno w dobry filtr UV, jak i filtr polaryzacyjny, to kompletny produkt, mający realny wpływ nie tylko na zdrowie oczu, ale również na to, jak funkcjonujemy na co dzień. Dlatego warto się zaopatrzyć w wysokiej jakości okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją — sprawdzą się one zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

 

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.