Jak często trzeba wymieniać okulary – poradnik

Okulary pełnią naprawdę wiele funkcji. Przede wszystkim służą do korekcji wady wzroku, ale nie tylko. Już dawno przestały być traktowane tylko jako sposób na lepsze widzenie. Dla wielu osób są po prostu kolejnym elementem stylizacji. Niektórzy nie mając wady wzroku, decydują się na tzw. zerówki po to, aby wyglądać nieco oldschoolowo. Czasami okulary mogą także optycznie zmieniać kształt twarzy i pomóc chociażby w złagodzeniu ostrych rysów. Z kolei okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcję ochronną.

Wymiana okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne z reguły wymieniamy wtedy, kiedy naprawdę musimy. Ich koszt jest bardzo wysoki. Konieczność wymiany pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy zmienia się wada wzroku. Bardzo ważne jest to, aby średnio co dwa lata udawać się do okulisty i sprawdzać czy wada uległa pogorszeniu lub przeciwnie, wzrok się poprawił. Oczywiście, jeśli zauważymy już wcześniej, że mamy problemy z widzeniem to nie ma na co czekać, warto jak najszybciej zarejestrować się na badanie. Noszenie nieodpowiednich okularów tylko pogarsza wzrok oraz sprawia, że praktycznie cały czas odczuwamy duży dyskomfort. Nie ma sensu tak męczyć swoich oczu. Oprócz tego okulary należy wymienić, gdy ulegną uszkodzeniu. Czasami wystarczy tylko wymiana szkła. Poza tym moda się zmienia i niekiedy po prostu mamy ochotę na nowe okulary, zwłaszcza inny kształt lub kolor oprawek. Inaczej też przedstawia się sytuacja w przypadku dzieci. Jeśli są w okresie silnego wzrostu i zmian, to dane okulary mogą po prostu szybko przestać pasować.

Wymiana okularów przeciwsłonecznych

Okulary przeciwsłoneczne są z reguły tańsze niż korekcyjne i zazwyczaj wymieniamy je znacznie częściej. Obowiązkowo powinniśmy kupić nowe wtedy, gdy ulegną one uszkodzeniu. Rysy, pęknięcia oraz inne wady zaburzają widzenie i nie są wskazane dla naszego wzroku. Zwłaszcza te tańsze okulary przeciwsłoneczne mają to do siebie, że niestety szybko się niszczą i warto wymienić je nawet co sezon. Oprócz tego trendy cały czas się zmieniają i niekiedy zwyczajnie mamy ochotę kupić sobie nową parę o zupełnie innym kształcie oprawek bądź kolorze szkieł. W jedne wakacje możemy upodobać sobie lenonki, a już rok później stwierdzimy, że chcielibyśmy spróbować nosić pilotki. Czasami okoliczności zmuszają nas do zakupu. Kiedy mamy jasne szkła, a planujemy wakacje w słonecznym kurorcie lepiej zaopatrzyć się jeszcze w nieco mocniej przyciemniane okulary.

Co robić, żeby nie wymieniać okularów zbyt często?

Oczywiście to, jak często będziemy zmuszeni wymieniać okulary, zależy w dużej mierze także od nas. Przede wszystkim powinniśmy bardzo starannie je dobrać. Jeśli okulary już na początku nie pasują nam idealnie, raczej długo nam nie posłużą. Bardzo ważna jest też dbałość o nie. Każde okulary powinny zawsze być przechowywane w odpowiednim etui. Wrzucone luzem do torebki porysują się bardzo szybko. Należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, gdyż łatwo można coś wygiąć, połamać itp. Poza tym niezbędne jest systematyczne czyszczenie szkieł w okularach.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog