Jak dobrze wybrać okulary przeciwsłoneczne? Poznaj praktyczne wskazówki!

Ich dobór powinien być jednak odpowiednio przemyślany. Istotna jest zarówno sama funkcjonalność (ponieważ muszą zapewnić Tobie dobrą widoczność oraz chronić wzrok w czasie upałów), jak i wygląd, gdyż wybrany model stanowi dopełnienie Ciebie i powinien pasować idealnie do Twojej twarzy. Zatem co powinny posiadać dobre okulary przeciwsłoneczne? Czym się kierować przy ich wyborze i dlaczego warto je w ogóle nosić?

Cechy dobrych okularów przeciwsłonecznych

Zanim zdecydujesz się na zakup upatrzonego modelu, musisz zastanowić się nad najważniejszymi zaletami produktu, na który zamierzasz postawisz. Rozglądając się za swoim idealnym modelem, zwróć uwagę na następujące aspekty: 

  • zastosowane filtry;
  • kolor soczewki;
  • materiał;
  • kształt oprawek. 

Jeżeli dopasujesz wszystkie te czynniki do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb, będziesz mógł przez lata cieszyć się idealnymi okularami przeciwsłonecznymi, które zapewnią Tobie wygodę oraz pewność siebie.

Jakie filtry powinny mieć okulary przeciwsłoneczne?

W pierwszej kolejności zastanów się, z jakim filtrem powinieneś nosić okulary przeciwsłoneczne. Absolutną koniecznością powinno być tu UV – czasami jednak potrzebne bywają też i inne rodzaje. Zasadność ich użycia może wynikać z posiadanych wad wzroku, aktualnej pory roku czy również podejmowanej na bieżąco aktywności.

Filtr UV w okularach przeciwsłonecznych

Proste modele dysponują ochroną przeciw promieniowaniu UVC. Jest to podstawowy typ zabezpieczenia, nie zawsze jednak wystarczy i spełni prawidłowo swoją rolę. O wiele groźniejsze jest za to promieniowanie UVA i UVB, którego nie blokuje powłoka ozonowa. Jeśli zatem wybierzesz najmniej zaawansowaną wersję filtra, Twoje oczy nie zyskają odpowiedniej bariery przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. 

Wiedz, że dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtr chroniący również właśnie przed promieniowaniem UVA i UVB. Chcąc zapewnić swoim oczom najlepszy możliwy stopień izolacji przed niebezpiecznym promieniowaniem, zdecyduj się właśnie na tego typu modele. Są one oznakowane jako UV 400 i idealnie sprawdzą się w lecie przy równomiernym nasłonecznieniu.

Fotochrom w okularach przeciwsłonecznych

Dla wielu osób problemem są też zmienne warunki pogodowe. Przy niektórych nabytych wadach, różna intensywność świecącego słońca w ciągu dnia może psuć wzrok. Jeśli borykasz się właśnie z tym kłopotem, rozważ zakup wersji okularów wyposażonej w filtr fotochromowy. Jego zadaniem jest przede wszystkim blokowanie w różnych stopniach przepływającego światła. Przy intensywnym nasłonecznieniu ochrona oczu jest solidna i mocna – przy lekkim przepuszczana jest zaś większa ilość słońca. Zakładając okulary przeciwsłoneczne z fotochromem, Twoje widzenie będzie prawidłowe bez względu na panującą pogodę, a soczewka dostosuje się do niej bez problemu.

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych

Na nasze oczy niekorzystnie działa także zjawisko polaryzacji. Polega ono na odbijaniu światła od wyraziście jasnych powierzchni, co podrażnia spojówki. W miesiącach ciepłych i słonecznych nie jesteśmy często narażeni na działanie tego procesu, jednak zimą spotkamy się z nim dosyć często. Promienie słońca padające na śnieg i lód znacznie się bowiem intensyfikują, wywołując efekt oślepiania. Noszenie wówczas okularów przeciwsłonecznych z filtrem polaryzacyjnym zniweluje skutki tego zjawiska. Idealny model na okres od grudnia do marca powinien być zatem wyposażony w certyfikat polarized. Dla kogo takie rozwiązanie będzie dobre? Zadowolą się nim z pewnością narciarze, biegacze, ale również i wędkarze, którzy docenią ograniczenie refleksów świetlnych przy spławiku. Zwiększy on też widoczność kierujących pojazdem na drodze.

Soczewki do okularów przeciwsłonecznych

W przypadku soczewek najczęściej masz do wyboru dwa rodzaje: 

  • szare;
  • brązowe. 

Oczywiście dostępne są też inne (np. żółte lub pomarańczowe), ale można je zaliczyć do grona mniej popularnych. Skupmy się zatem na tych stosowanych przeważnie w większości modeli. Zakładając przeciwsłoneczne okulary z szarymi soczewkami, będziesz widział realistycznie. Wyróżniają się one bowiem idealnym odwzorowywaniem rzeczywistości z jej naturalnym kontrastem i barwami. Są to modele uniwersalne, które może nosić każdy z nas. Jeżeli masz zaś wrażliwe oczy – lepiej będzie, kiedy zdecydujesz się i postawisz na wersje wyposażone w soczewki w kolorze brązowym. Zintensyfikują one głębię ostrości oraz kontrast. Dzięki temu Twój wzrok odpocznie, a Ty poczujesz większy komfort widzenia.

Soczewki okularowe przeciwsłoneczne – materiał ma znaczenie

Dawniej powszechnie stosowano soczewki szklane. Wprawdzie nie zarysowywały się one, ale niestety dość łatwo tłukły. Częsta konieczność kupowania nowych szkieł zmusiła więc konsumentów do poszukiwania innych rozwiązań. Obecnie opcją pośrednią stał się plastik. Jest odporniejszy od szkła, ale minusem jest to, że niestety pęka i pokrywa się rysami. Dlatego optymalnym wyborem na ten moment wydaje się być poliwęglan, wykazujący dużą wytrzymałość mechaniczną (naprawdę ciężko go złamać). Co prawda może się też zarysować, ale jego podatność na takie uszkodzenia jest zdecydowanie o wiele mniejsza od plastiku. Chcesz nosić jedne okulary przez lata? Zdecyduj się właśnie na ten rodzaj tworzywa sztucznego.

Oprawki do okularów przeciwsłonecznych

Najgorszy możliwy wybór to niestety oprawki plastikowe. Bardzo łatwo je złamać, a wysokie temperatury niekorzystnie oddziałują też na ich plastyczność. Z czasem staną się one sztywne i przestaną nam pasować, a ich wymiana jest niestety niemożliwa. Jedynym plusem tego rodzaju jest niska waga, dlatego dobrze nadają się np. dla biegaczy. W okularach przeciwsłonecznych lepiej sprawdzają się za to warianty metalowe. 

Optymalnym rozwiązaniem jest postawić na tytan, ponieważ jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale jednocześnie nie tak ciężki, jak inne metale. Plusem jest też możliwość wymiany takiej oprawki przy uszkodzeniu. Nie są one również najlżejsze, więc nie najlepiej sprawdzą się przy uprawianiu sportu. Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać zdecydowanie oprawki poliwęglanowe. Ten materiał jest odporny na uszkodzenia, ciężko go złamać i należy do tworzyw lekkich, dlatego jest bezkonkurencyjny na tle reszty tworzyw.

Dobór i dopasowanie okularów przeciwsłonecznych do twarzy

Na koniec warto przemyśleć kwestię wyboru idealnego modelu do rysów swojej twarzy. W przypadku owalnej buzi, kieruje się zasadą aby unikać masywnych i szerokich oprawek – dzięki temu nie zaburzysz naturalnej symetrii. W przypadku twarzy okrągłej, kieruj się przeciwieństwem odrzucając modele okrągłe i obłe. Wybieraj też grubsze oprawki, aby okulary nie zakrywały brwi (postaw na tzw. kocie oczy lub wersje prostokątne oraz kwadratowe). Przy buzi w kształcie prostokąta musisz pamiętać o tym, aby zrekompensować w pewien sposób jej małą szerokość – warto zatem postawić na modele okularów przeciwsłonecznych typu oversize (mogą być kwadratowe, ale przede wszystkim powinny być duże).

Jeśli uzyskać uzyskać optymalną ochronę przeciwsłoneczną, nie kieruj się jedynie samym wyglądem okularów przeciwsłonecznych. Musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na i dobrać odpowiednie filtry oraz soczewki pasujące do swojego wzroku. Wtedy zyskasz zarówno atrakcyjną prezencję, jak i zabezpieczysz skutecznie swoje oczy przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych. W naszym sklepie czeka na Ciebie mnóstwo sprawdzonych modeli najlepszej jakości przeciwsłonecznych okularów, wyprodukowanych przez czołowych producentów na rynku. Odwiedź Stylion.pl i wybierz odpowiedni dla swoich preferencji produkt – z pewnością znajdziesz go w naszej ofercie!

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.