Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze

Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze – niezbędny produkt w wykonywaniu służbowych obowiązków

Praca przy komputerze stała się w obecnych czasach normalnością i coraz więcej firm w obliczu obecnej sytuacji związanej z pandemią, decyduje się także na umożliwienie pracownikom umysłowym działania zdalnie z domu – bez konieczności przychodzenia do biura. Aby maksymalnie odciążyć swój wzrok podczas wykonywania tego rodzaju czynności, należy wybrać odpowiednie dla siebie okulary korekcyjne do pracy przy komputerze. Są one bardzo istotnym elementem, szczególnie w sytuacji, kiedy musimy spędzić każdego dnia po kilka (jeśli nie kilkanaście) godzin przed ekranem swojego monitora. Warto zatem poznać najważniejsze fakty na ich temat, które postaramy się przedstawić w poniższym artykule.

Okulary korekcyjne a praca przy komputerze

Decydując się na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze, używanie ich powinno mieć za zadanie głównie korygowanie naszych wad wzroku. Jest to możliwe poprzez prawidłowe skupienie światła na siatkówce, które przechodzi przez soczewkę i rogówkę. Generalnie rzecz biorąc produkt jakim są okulary korekcyjne do pracy z komputerem – w zależności od wybranego przez siebie modelu, potrafi różnić się między sobą:

  • rodzajem materiału z jakiego wykonane są soczewki,
  • indexem,
  • geometrią,
  • budową,
  • uszlachetnieniem

oraz mocą. Jeżeli zaś chodzi o materiały, jakie używane są w produkcji samych soczewek korekcyjnych to wyróżniamy ich trzy rodzaje:

  1. poliwęglan – którego cechą charakterystyczną jest lekkość oraz twardość (dzięki czemu wykonane z niego soczewki są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne)
  2. plastik – wykazujący stosunkowo lekką wagę oraz średnią wytrzymałość na uszkodzenia.
  3. szkło – będący najcięższym, a jednocześnie najcieńszym materiałem, posiadającym wysoką odporność na zarysowania.

Ponadto, prawidłowo dobrane okulary korekcyjne do pracy przy komputerze są też gwarancją ochrony wzroku oraz zapobiegają też pogłębianiu się naszej wady. Dzielimy je na te z soczewkami dodatnimi (do korekcji nadwzroczności), oraz ujemnymi (do korygowania krótkowzroczności). Okulary korekcyjne do pracy przed komputerem powinien zakładać każdy, kto boryka się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem. Bardzo istotny będzie tutaj również rodzaj uszlachetnienia soczewek i bez wątpienia najlepszym wyborem do pracy z komputerem okaże się powłoka antyrefleksyjna. Wspomniany antyrefleks zapewni nam wyraźny kontrast widzenia oraz będzie odbijał niepożądane refleksy.

Warto również wspomnieć o soczewkach progresywnych, które skonstruowane są w taki sposób, że podzielone zostały na trzy części. Ich moce rozmieszczone są tak, że delikatnie przechodzą od dali, poprzez odległości pośrednie aż do bliży. Ponieważ pracując przy komputerze i patrząc na obraz widoczny na ekranie wyłapujemy środkową częścią soczewki, należy pamiętać o tym, aby przyjąć ku termu właściwą pozycję. Ten rodzaj okularów korekcyjnych świetnie sprawdzi się w szczególności, kiedy spędzamy przed komputerem poniżej 4 godzin dziennie.

Okulary korygujące wzrok do pracy przy komputerze

Jak sama nazwa wskazuje, okulary korekcyjne do pracy z komputerem przeznaczone są do naprawy różnego rodzaju wad wzroku i posiadanie ich będzie niezbędne w przypadku każdej osoby, mającej stwierdzone problemy z widzeniem. Odpowiednio dobrane sprawią, że wpatrywanie się w ekran monitora nie będzie już obciążać naszych oczu, przynosząc im upragnioną ulgę. W przypadku ludzi posiadających zdiagnozowaną wadę wzroku, nawet codzienne oglądanie świata za oknem może stanowić problem, a co dopiero wielogodzinne wytężanie oczu podczas pracy przed monitorem.

Być może nie do końca zdajemy sobie zawsze sprawę z tego, jak szkodliwe działanie dla naszych oczu ma długotrwałe korzystanie z urządzeń emitujących tak zwane „niebieskie światło” – okulary korygujące wzrok do pracy przy komputerze pomogą nam uniknąć podrażnień z tym związanych. To właśnie płynące z ekranów smartfona czy tabletu owe „blue light” ma wpływ na jego zmęczenie. Nakładając je na nos, z pewnością odczujemy także różnicę w ostrości obrazu oraz prawidłowym kontraście.

Wybierając okulary korekcyjne do pracy przed komputerem zniknie też pojawiające się często łzawienie oczu i zachodzenie ich mgłą. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na uszlachetnienia soczewek, ponieważ zawarte w nich specjalne powłoki zapewnią nam dodatkowy komfort użytkowania. Pomogą one również unikać niekorzystnego światła, czy osadzania się pyłków oraz kurzu.

Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze – przepisy

Podobnie jak regulacje prawne, z którymi spotykamy się jeśli chodzi o okulary korekcyjne do pracy przy komputerze, przepisy dotyczące tego tematu także mogą wydawać się nie do końca jasne, dlatego przybliżymy tutaj również nieco i to zagadnienie. Otóż według przepisów ujętych w kodeksie prawa pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom okulary korekcyjne wówczas gdy:

  • pracownik spędza minimum 4 godziny dziennie pracując przy komputerze (informacja taka musi znaleźć się na skierowaniu na badania w medycynie pracy)
  • zaświadczenie o konieczności noszenia okularów korekcyjnych wydał lekarz medycyny pracy

Jeśli są one niezbędne w dalszym wykonywaniu przez pracownika jego zawodowych obowiązków i zapotrzebowanie na nie zostało potwierdzone na podstawie przeprowadzonych przez lekarza specjalistę badań – pracodawca może wówczas zakupić je we własnym zakresie, bądź zapłacić za wybrany przez podwładnego model, jak również zostawić mu wybór i przelać na konto zwrot kosztów, które poniósł za ich zakup.

Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze a koszt

Poziom skomplikowania przepisów podatkowych polskiego prawa sprawia, że nadal wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy nabycie okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze stanowi dla nich koszt prowadzenia działalności gospodarczej i w związku z tym, mogą oni uwzględnić ten wydatek w comiesięcznym rozliczeniu. Sytuacji nie rozjaśnia też fakt braku wyszczególnionych okularów i soczewek korekcyjnych w katalogu wyłączeniowym z kosztów, stanowiącym część ustawy o podatku dochodowym. Interpretacje organów podatkowych są jednak w tej kwestii jednomyślne i nie pozwalają pracodawcy zaliczyć takiego wydatku na poczet wkładu w prowadzenie swojego biznesu, tłumacząc to brakiem wpływu na generowany przez jego firmę przychód.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której okulary korekcyjne do pracy przy komputerze stanowiły by jakimś sposobem część naszej odzieży roboczej – w innym przypadku raczej spotkamy się z odmową, natomiast zawsze możemy poprosić Urząd Skarbowy o indywidualną interpretację w tym konkretnym przypadku, aby mieć jasny obraz co do tego zagadnienia.

Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze a VAT

Odliczenie VATu za zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze przez przedsiębiorcę dla pracownika jest skomplikowane. Do tej pory Urząd Skarbowy patrzył na tę kwestię raczej przychylnym okiem i interpretował przepisy z korzyścią dla tego pierwszego, pozwalając na odliczenie na zasadach ogólnych – o ile faktura została wystawiona na jego dane rozliczeniowe. W przeciwnym wypadku cała operacja była niemożliwa, nawet jeśli sfinansował on w całości zakup takich okularów.

W międzyczasie stanowisko fiskusa uległo jednak zmianie i w myśl obecnej jej interpretacji przez urzędników, przedsiębiorca jest pozbawiony tej możliwości – tłumaczą oni, że wynika to z prostego faktu iż nie on będzie używać fizycznie zakupionego przedmiotu, dlatego nie powinien on stanowić jego kosztu. Każdy przypadek jest jednak inny, dlatego w sytuacjach spornych najlepiej jest jednak wystąpić do izby skarbowej o indywidualną interpretację i na jej podstawie podjąć decyzję o próbie, bądź zaniechaniu rozliczenia.

Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze dla właściciela firmy

Podobnie rzecz wygląda jeśli chodzi o okulary korekcyjne do pracy przy komputerze dla właściciela firmy. Obecnie, według obowiązujących przepisów są one zakupem osobistym i w takich sposób należy je traktować – nawet pomimo tego, że będą one również użytkowane przez nas w trakcie wykonywania obowiązków w pracy. W tej sytuacji przedsiębiorca również nie może ująć kosztów związanych z ich nabyciem i wpisać je w skład kosztów prowadzonej przez siebie firmy. Jeśli mamy na ten temat jakieś wątpliwości, możemy skorzystać ze złożenia wniosku do skarbówki o indywidualną interpretację, aby mieć 100% czystą sytuację.

Zwrot za okulary korekcyjne do pracy przy komputerze

Jeżeli chodzi o zwrot za okulary korekcyjne do pracy przy komputerze, obecne przepisy nie regulują w jaki sposób ma to się odbywać. Nie ma również sprecyzowanej kwoty zwrotu, oraz tego, jak często taka refundacja należy się pracownikowi, czy też czasu w jakim ów zwrot ma zostać pracownikowi wypłacony. W związku z tym pracodawcy sami określają, w jaki sposób działa w ich firmie refundacja kosztów zakupu okularów korekcyjnych przez pracownika, poprzez odpowiednie zapisy w regulaminie przedsiębiorstwa.

Zazwyczaj jest to najniższa kwota, czyli cena podstawowych okularów korygujących. Oczywiście takie okulary zawsze muszą spełniać warunki określone przez lekarza. Przyjmując, że badanie okresowe w medycynie pracy pracownika biurowego odbywa się co 4 lata – na takim stanowisku zwrot za okulary korekcyjne do pracy przy komputerze przysługuje pracownikowi tylko raz w tym okresie. Koszty ich refundacji dla pracowników, przedsiębiorca może wrzucić w koszty firmy.

Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze – cena

Decydując się kupić okulary korekcyjne do pracy przy komputerze, cena to jedna z głównych kwestii na którą zwracamy uwagę przy ich zakupie. Na koszt tych produktów wpływ ma przede wszystkim budowa soczewek oraz rodzaj ich uszlachetnienia.

Podstawową wersję soczewek możemy kupić już za około 60 zł – za to tak zwane „firmówki” w najprostszej wersji z antyrefleksem wiążą się z wydatkiem rzędu 200-230 złotych. Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze w tańszej wersji warto zakupić w sytuacji, gdy nasza wada wzroku jest nieznaczna. Możemy wówczas zrezygnować z uszlachetnień, czyli różnych specjalnych powłok. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, kiedy uszkodzenie naszego patrzenia jest na tyle duże, że musimy liczyć się z zakupem specjalistycznych modeli. Trafiamy wówczas w zupełnie inny przedział cenowy, potrzebując soczewek o bardziej skomplikowanej konstrukcji, zapewniającej nam na przykład: ostre widzenie bliży i dali oraz szerokie pole widzenia.

W tej sytuacji należy przygotować się na wydatek od 250 do nawet 1 000 złotych. Jeżeli dodamy do tego jeszcze specjalne powłoki, biorąc pod uwagę okulary korekcyjne do pracy przy komputerze – cena ich może tak naprawdę wzrosnąć aż do kilku tysięcy złotych! Jedno jest pewne: na tego rodzaju produktach na pewno nie warto oszczędzać, a prawidłowo dobrane i spersonalizowane modele będą gwarancją zdrowia dla naszych oczu.

Zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze

Bez względu na to, z jaką wadą wzroku mamy w naszym przypadku do czynienia – zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze powinien być przez nas dobrze przemyślany. Jeżeli spędzamy przed monitorem długie godziny, to z pewnością nasze oczy są narażone na ciągłe przemęczenie, a co za tym idzie różnego rodzaju podrażnienia i zamglenia – co z kolei prowadzi do częstszych przerw w wykonywaniu naszych zawodowych obowiązków i spadku wydajności.

Każdorazowy zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze powinien być także poprzedzony wizytą u okulisty, nawet jeżeli nie odczuwamy różnicy w widzeniu. Nie powinniśmy kupować ich bez wcześniejszego badania. Najlepsze modele posiadają specjalne powłoki. Uszlachetnienia soczewek wielu osobom mogą wydawać się zbyteczne, ale naprawdę poprawiają one jakość widzenia, dlatego warto w nie zainwestować. Powłoka antyrefleksyjna eliminuje zaś refleksy świetlne, które odbijają się od monitora, a jednocześnie wzmacnia kontrast widzenia, zapewniając też przejrzystość obrazu.

Idealnie sprawdzi się w pracy z komputerem również powłoka Blue Control, która zapewni nam ochronę przed niebieskim światłem powodującym podrażnienia oczu, czy na przykład bóle głowy. Zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze to inwestycja na lata, dlatego nie warto na nich oszczędzać, a zamiast tego nabyć produkt dobrej jakości.

W dzisiejszych czasach spędzanie wielu godzin wpatrując się w monitor nie ma dobrego wpływy na nasze oczy. Bardzo ważne jest zatem, aby posiadać dobre okulary korekcyjne do pracy przy komputerze – szczególnie w sytuacji, kiedy zaczynamy widzieć mniej ostro, lub soczewki z których korzystaliśmy do tej pory nosząc je na co dzień przestają pełnić swoją funkcję.

W tej sytuacji to sygnał, że czas na nowe okulary korygujące wzrok do pracy przy komputerze. Ogromny wybór tych produktów, jaki obecnie istnieje na rynku optycznym może nieco zbić z tropu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. W stylion.pl znajdziesz ich szeroki wybór, który w połączeniu z naszym długoletnim doświadczeniem sprawi, że staniesz się posiadaczem najlepszego dla Ciebie możliwego modelu!

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.