Okulary – co o Tobie mówią?

Każdy element naszego ubioru to komunikat, który wysyłamy innym ludziom – zarówno znajomym, współpracownikom, jak i zupełnie obcym osobom, mijanym na ulicy. Okulary nie są tutaj żadnym wyjątkiem. W sytuacji, gdy w każdym sklepie jest tak ogromny wybór wzorów, stają się one bardzo istotnym elementem stylizacji.

Zupełnie inaczej postrzegamy kogoś, kto ma na nosie modne okulary, a inaczej kogoś, kto wybrał model zupełnie odbiegający od bieżących trendów. Z wyglądu okularów można wyciągnąć wnioski dotyczące nie tylko charakteru pracy danej osoby, ale również jej cech osobowościowych i nastroju. Duże znaczenie mają tu zarówno kolory szkieł czy oprawek, jak i kształt okularów. Analiza tych cech najczęściej zachodzi podświadomie – często nawet nie zdajemy sobie sprawy z toczących się procesów psychologicznych.

Kolorowe, modne okulary

Jedną z pierwszych cech, która rzuca się w oczy w przypadku dodatków modowych, jest ich kolor. W przypadku okularów stonowane, ciemne barwy (czerń, granat, odcienie szarości, ewentualnie brązy) niosą skojarzenie z profesjonalizmem, powagą. Dlatego też najczęściej tego typu oprawki wybierane są na spotkania biznesowe lub rozmowy kwalifikacyjne.

Pastelowe, jasne barwy (różowe, seledynowe, błękitne) nadają twarzy młodzieńczego (czasem nawet dziecięcego) charakteru. Jednocześnie jednak osobę noszącą takie, w tym sezonie modne, okulary postrzegamy jako spokojną, stonowaną, charakteryzującą się zrównoważonym charakterem. Intensywne, wysycone barwy z kolei nasuwają skojarzenia z silnym, zdecydowanym temperamentem. Osoba, stosująca takie kolory, może być postrzegana jako twórcza i asertywna, ale i nieco ekscentryczna. To samo dotyczy wszelkich wyraźnych wzorów na oprawkach – zwłaszcza tych geometrycznych bądź inspirowanych kreskówkami czy emotikonkami.

Kształt okularów a charakter

Oprócz koloru szkieł i oprawek, o tym, jak jesteśmy postrzegani, decyduje również kształt oprawek. Ogólna zasada mówi, że im więcej ostrych kątów w wybranych przez nas dodatkach, tym bardziej przebojowi się wydajemy. Nie wolno z tym jednak przesadzać – nadmierna pewność siebie często mylona jest ze skłonnością do agresywnych zachowań.

Z osobami zdecydowanymi i asertywnymi kojarzą się przede wszystkim prostokątne oprawki. Z opiekuńczym charakterem – święcące ostatnio triumfy w zakresie okularów przeciwsłonecznych, okrągłe wzory. Z kolei osoby, które noszą modne okularykujonki” często postrzegane są, jakby same potrzebowały pomocy. W ich charakter stereotypowo wpisywana jest pewnego rodzaju nieporadność i chaotyczność. Jednocześnie jednak musimy pamiętać, że wciąż są to jedne z najpopularniejszych wzorów okularów korekcyjnych i „zerówek”.

Odpowiedni wybór okularów może zatem znacząco poprawić nasz wizerunek – osobom nieśmiałym dodać pewności i zdecydowania, osobom uchodzącym za temperamentne przydać lekkości i opanowania. Warto poświęcić chwilę i przeanalizować, jakie cechy naszego charakteru chcemy podkreślić, a które z nich warto wytłumić. Ewentualne błędy na tym polu mogą być trudne do naprawienia.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog