Okulary przeciwsłoneczne – niezbędne również dla osób z zaćmą

Zaćma to jedna z najpowszechniejszych chorób oczu, która w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do trwałej ślepoty. Choruje na nią blisko 800 tysięcy Polaków głównie w starszym wieku. Na szczęście zabieg usunięcia zaćmy nie jest skomplikowany czy bardzo inwazyjny, a pacjenci mogą dzięki niemu uniknąć fatalnych konsekwencji. Czym dokładnie jest zaćma i jaką rolę w trakcie choroby czy podczas rekonwalescencji odgrywają okulary przeciwsłoneczne? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Zaćma a okulary przeciwsłoneczne

Zaćma to choroba charakteryzująca się powstawaniem zmętnień i plamek na soczewce oka, która u zdrowych osób jest zupełnie przezroczysta. Przez plamki te promienie świetlne nie są w stanie w całości dostać się do siatkówki, a w związku z tym ostrość wzroku zostaje upośledzona. Jest przyczyną około połowy przypadków utraty wzroku, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów należy udać się do specjalisty. Istnieją również sposoby na to, aby chronić oczy przed zabiegiem.
Należą do nich na przykład wprowadzenie diety bogatej w antyoksydanty, a więc głównie surowych warzyw i owoców zawierających witaminy i składniki mineralne, a przede wszystkim noszenie okularów przeciwsłonecznych. Ich ciemne szkła pokryte odpowiednią powłoką antyrefleksyjną redukują odblaski, które mogłyby mieć zły wpływ na oczy. Kolejną kwestią jest zaś noszenie okularów przeciwsłonecznych po zabiegu zaćmy, co jest szczególnie zalecaną częścią rekonwalescencji.

Okulary przeciwsłoneczne – na zaćmę i po zaćmie

Celem noszenia okularów przeciwsłonecznych jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV oraz umożliwienie wyraźniejszego widzenia w letnie dni czy też w słoneczne dni zimowe, kiedy światło słoneczne oślepia ludzi, odbijając się od śniegu. To właśnie ochrona oczu jest szczególnie ważna w przypadku choroby wzroku, jaką jest zaćma, ale również przez jakiś czas po zabiegu. Przed zoperowaniem zaćmy oczy powinny być chronione przed odblaskami, które w przypadku zaćmy sprawiają, że wzrok jest jeszcze bardziej osłabiony.

Z kolei po laserowym usunięciu zaćmy noszenie okularów przeciwsłonecznych jest koniecznością. Intensywne światło słoneczne z promieniami UV i UVB jest niebezpieczne nawet dla zdrowego oka, a co dopiero dla oczu wrażliwych po przebytym właśnie zabiegu. Reakcja na niebezpieczne promienie jest w tym wypadku silniejsza, a ekspozycja na promienie może zakończyć się poważnym uszkodzeniem wzroku.

Czy po operacji zaćmy trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne?

Sam zabieg usunięcia zaćmy nie należy dziś do trudnych czy długotrwałych, natomiast okres rekonwalescencji może potrwać nieco dłużej, ponieważ oczy muszą przyzwyczaić się do nowych okoliczności. Są wówczas o wiele bardziej wrażliwe na działanie promieni słonecznych, a z kolei promienia UV i UVB mogą w takich sytuacjach doprowadzać nie tylko do dyskomfortu czy łzawienia, ale również do uszkodzenia wzroku.
Jeśli ktoś zdecydował się na tak zwaną soczewkę żółtą, to po operacji powinien nosić okulary przeciwsłoneczne głównie w bardzo słoneczne dni, ponieważ sama soczewka posiada filtr UV oraz filtr światła niebieskiego. Jeśli jednak pacjent zdecyduje się na soczewkę białą, czyli pozbawioną filtra, dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem są obowiązkowe. Dzieje się tak, ponieważ światło niebieskie może po zabiegu znacząco pogarszać stan siatkówki, docierając na dno oka w zbyt dużym natężeniu.

Jakie okulary przeciwsłoneczne można nosić po operacji (zabiegu) zaćmy?

Po operacji usunięcia zaćmy nie powinno się stosować okularów przeciwsłonecznych z najniższej półki i kupionych w przypadkowym sklepie czy drogerii. Powinny one być zakupione w salonie optycznym czy profesjonalnym sklepie, a przede wszystkim zapewniać optymalną ochronę oczu przed każdym rodzajem szkodliwego promieniowania. Panuje błędne przekonanie, że ciemne okulary chronią oczy najlepiej, ale w rzeczywistości przyciemniają tylko obraz, a nie eliminują szkodliwych dla oczu czynników. Warto przed zakupem poznać wszelkie parametry okularów i zdecydować się na takie, które rzeczywiście przyśpieszą proces rekonwalescencji.
W sklepie Stylion znajduje się spory wybór okularów przeciwsłonecznych z żółtym lub brązowym filtrem, które w tym wypadku sprawdzą się idealnie, ponieważ najlepiej blokują światło niebieskie i chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV. Okulary blokujące światło niebieskie będą również bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób po zabiegu, które na co dzień dużo czasu spędzają przed monitorem lub telewizorem.

Dobre okulary przeciwsłoneczne po zabiegu zaćmy – dlaczego są koniecznością?

Dobre okulary przeciwsłoneczne to akcesorium, które powinno być stosowane przez każdego i to nie tylko w najbardziej słoneczne dni, ponieważ promieniowanie UV jest szkodliwe nawet w dni pochmurne. Po zabiegu zaćmy są jednak koniecznością, ponieważ stanowią najlepszą ochronę dla wrażliwych w trakcie rekonwalescencji oczu. W sklepie Stylion znajdują się okulary przeciwsłoneczne o znakomitych parametrach, które nie tylko stylowo wyglądają, ale przede wszystkim pełnią funkcję solidnej ochrony dla oczu i pozwalają uniknąć powikłań po ekspozycji na szkodliwe promieniowanie.

 

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog