Soczewki czy okulary do komputera — co będzie lepszym rozwiązaniem?

Praca wymagająca długotrwałego przesiadywania przed komputerem wymaga również odpowiedniego przygotowania. Konieczność troszczenia się o własny narząd wzroku wynika z faktu, iż urządzenia elektroniczne wyposażone w ekran najczęściej generują światło niebieskie, które w nadmiarze może przyczynić się do podrażnień oczu, zmęczenia, a finalnie do powstawania wolnych rodników i znaczącego pogorszenia wzroku. Nic zatem dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania umożliwiające bezpieczną pracę przed komputerem. Jakie propozycje warto rozważyć?

Soczewki kontaktowe a okulary do komputera

Soczewki kontaktowe oraz okulary do komputera to bez wątpienia propozycje, które warto rozważyć, pragnąc wyeliminować nieprzyjemne konsekwencje długotrwałej pracy przed komputerem. Nie ulega żadnym wątpliwościom, że ostateczny wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Osoby przyzwyczajone do noszenia okularów, z pewnością chętniej sięgną po okulary typowo stworzone z myślą o ludziach spędzających większą część dnia przed monitorem komputera.

Odpowiednio dopasowane oprawki sprawiają, że okulary nie stanowią żadnego dodatkowego balastu lub elementu, który powoduje jakikolwiek dyskomfort. Trzeba na nie uważać, aczkolwiek nie są tak inwazyjne jak soczewki, które zakłada się bezpośrednio na oko. Dla wielu osób soczewki kontaktowe będą jednak znacznie lepszym wyborem, ze względu na ich dyskretny charakter. Dobre jakościowo soczewki spełniają taką samą funkcję jak okulary do komputera, aczkolwiek nie są widoczne.

Wśród okulistów wciąż trwają zaciekłe dyskusje na temat funkcjonalności soczewek kontaktowych do komputera. Nie wszyscy zgadzają się z tym, że soczewki są w stanie faktycznie chronić oko przed skutkami długotrwałego wpatrywania się w ekran. Zdania są mocno podzielone, jednakże w obu przypadkach można doszukać się zarówno mocnych, jak i nieco słabszych stron. Z całą pewnością ważną rolę odgrywa w tej kwestii jakość wykonania produktu oraz zastosowany w produkcji materiał.

Dlaczego warto posiadać soczewki kontaktowe do komputera?

Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, że wzrok skupiony długotrwale na ekranie monitora jest narażony na niebezpieczeństwo. Osoby pracujące przy komputerze mogą odczuwać dyskomfort, zmęczenie, a także suchość oczu. Odpowiednie soczewki kontaktowe do komputera to bez wątpienia sposób na uniknięcie wszelkich niedogodności. W dzisiejszych czasach dobór właściwych soczewek nie stanowi właściwie żadnego problemu. Producenci skupiają się na tworzeniu produktów, które faktycznie będą w stanie chronić oczy podczas długotrwałej pracy.

Warto zwrócić uwagę na soczewki dopracowane pod względem technologicznym. Szczególnym uznaniem cieszą się miesięczne soczewki o wysokim poziomie uwodnienia. Dostępne są również soczewki odznaczające się wysoką transmisyjnością tlenu oraz soczewki regulujące dopływ światła do oka. Wspomniane czynniki mają niebagatelny wpływ na komfort użytkownika. Poziom nawilżenia to jeden z kluczowych elementów, które należy brać pod uwagę, przymierzając się do zakupu soczewek. Tego rodzaju produkt zapewni oczom odpowiednie warunki do pracy przed komputerem.

Czy soczewki okularowe do komputera są zdrowe?

Jedną z najważniejszych kwestii jest jakość poszczególnych soczewek kontaktowych. Zrozumiałe jest to, że tanie odpowiedniki nie spełnią oczekiwań użytkownika w takim samym stopniu co nieco większa inwestycja. Warto wobec tego mieć świadomość, że oszczędzanie na soczewkach kontaktowych może w pewnym momencie obrócić się przeciwko nam. Eksperci z dziedziny okulistyki wciąż zaciekle dyskutują na temat racji bytu soczewek kontaktowych przeznaczonych do pracy przy komputerze.

Niektórzy z nich uważają, że tego rodzaju wsparcie w ogóle nie zasługuje na takie miano i może jedynie zaszkodzić użytkownikom. Jednakże warto zaznaczyć, że stosowanie nowoczesnych technologii, odpowiednie nawodnienie oraz zastosowany w produkcji materiał zdaje egzamin zarówno w przypadku jednodniowych soczewek, jak i tych miesięcznych. Odpowiednio dopasowane soczewki kontaktowe są w pełni bezpieczne dla użytkownika i zdecydowanie mogą wesprzeć narząd wzroku, który bezustannie jest obciążany. Nie ma zatem najmniejszych nawet powodów do obaw.

Okulary do komputera vs soczewki kontaktowe — werdykt końcowy

Indywidualne preferencje odgrywają w tym przypadku bardzo ważną rolę. Z całą pewnością okulary do komputera są mniej inwazyjne i w związku z powyższym o wiele bardziej przystępne, aniżeli soczewki nakładane na oko. Nie wymagają również wkładania większego wysiłku w kwestii zachowania czystości oraz stuprocentowej higieny. Trzeba również mieć świadomość, że nie każdy toleruje obecność soczewek — odnotowano przypadki stanów zapalnych. Źle nawodnione soczewki nieco gorszej jakości mogą również skutkować wysuszeniem oczu, co z kolei prowadzi do bolesnych konsekwencji. Okulary z kolei wpływają na kwestie wizerunkowe. Nie każdy czuje się dobrze nawet w najbardziej dyskretnych oprawkach. Przymierzając się do zakupu okularów lub soczewek kontaktowych do komputera, warto przede wszystkim uwzględnić własne oczekiwania, a następnie postawić na wysoką jakość produktu. W obu przypadkach można bowiem znaleźć doskonale wykonane produkty, które faktycznie będą w stanie zatroszczyć się o narząd wzroku narażony na zbyt dużą ilość światła niebieskiego oraz wysuszenie.

Zabezpieczenie oczu przed nieprzyjemnymi konsekwencjami długotrwałej pracy przed ekranem monitora to kwestia priorytetowa. Jakiekolwiek zaniedbania w tej kwestii, mogą doprowadzić do nieprzyjemnych i bolesnych dolegliwości. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na okulary do komputera, czy też soczewki kontaktowe o takim samym przeznaczeniu, warto przede wszystkim sięgać po produkty renomowanych producentów, posiadających wśród klientów dobre opinie. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się najwyższym poziomem komfortu każdego dnia.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.