8 ciekawostek o okularach

Może się wydawać, że okulary nie kryją w sobie nic fascynującego. Wiele osób sięga po nie każdego dnia, ale niewielu użytkowników zastanawia się nad tym, jakie ciekawostki lub anegdoty mogą kryć się za dwoma soczewkami osadzonymi w oprawie. Czas to zmienić. Poznaj 8 ciekawostek o okularach.

1. Kolebka okularów

Prawdopodobnie pierwsze urządzenia, które przypominały współczesne okulary, pojawiły się już w V wieku, a korzystali z nich wówczas Chińczycy. Pięćset lat później, w X wieku, poznali je Arabowie. Uznaje się jednak, że nad poprawą wzroku człowiek pracował już w I wieku, a do korekcji jakości widzenia używano specjalnie szlifowanych kruszców. Do Europy okulary dotarły w XIII wieku, a jako pierwsi z ich dobrodziejstwa skorzystali tu Włosi.

2. Okulary przeciwsłoneczne – początek

Wróćmy do Chin. Tam w XII wieku wynalezione zostały okulary przeciwsłoneczne. Początkowo wykorzystywano je jednak do zupełnie innych celów, niż dzisiaj – okulary zakładali sędziowie podczas rozpraw, miało to na celu ukrycie ich reakcji. Do ochrony przed silnym światłem okulary wykorzystane zostały po raz pierwszy przez Eskimosów zamieszkujących Arktykę.

3. Okulary ze śmieci

Tak, to nie żart. Na rynku pojawiły się okulary produkowane z oceanicznych śmieci. Ten pomysł zrodził się w jednej z hiszpańskich firm, która do dziś z powodzeniem wypuszcza na rynek okulary z recyklingu sygnowane swoją marką.

4. Soczewki do zadań specjalnych

Pierwsze soczewki wysokoindeksowane, potrójnie cieniowane stworzone zostały przez firmę, która dzisiaj kojarzona jest raczej z produkcją aparatów fotograficznych. Z kolei twórcą pierwszych okularów dwuogniskowych był Beniamin Franklin, współzałożyciel Stanów Zjednoczonych. Natomiast pierwszą soczewkę progresywną wprowadzili do sprzedaży Francuzi, a miało to miejsce w 1959 roku.

5. Oprawki okularów – Z czego są robione?

Lista materiałów, z jakich w obecnych czasach tworzone są oprawki okularowe, zdaje się nie mieć końca. Obok najbardziej popularnego acetatu, aluminium i stali figurują na niej: złoto, platyna, karbon, tytan i kamienie szlachetne, a także drewno, skóra, muszle i bawole rogi.

6. Alternatywa dla okularów

Popularna dzisiaj alternatywa dla okularów, czyli soczewki kontaktowe, swój początek mają w 1877 roku. Ich zastosowanie znacznie odbiegało jednak od współczesnego. Pierwsze soczewki kontaktowe chroniły gałkę oczną po usunięciu powieki. Do powszechnego użytku weszły one dopiero na początku XX wieku.

7. Okulary mają swoje muzeum

Okulary okazują się być na tyle fascynującym gadżetem z interesującą historią, że doczekały się własnego muzeum. Wszystko, co do tej pory w tej dziedzinie wynaleźli i stworzyli ludzie z całego świata, można oglądać we francuskim muzeum znajdującym się w położonej w Dolomitach wiosce Tai.

8. Dawniej i dziś

Najprawdopodobniej najstarsze soczewki korekcyjne osadzone w rogowej oprawie okularowej znaleziono w polskim Elblągu, a pochodzą one z XV wieku. Wiemy też, ile osób musi dzisiaj w swoim codziennym życiu korzystać z okularów – według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku na całym świecie sięga po nie ponad 5 miliardów ludzi.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog