Co zrobić, gdy dziecko nie chce nosić okularów?

Coraz częściej u dzieci wykrywane są różne wady wzroku. Najczęściej diagnozowanymi problemami ze wzrokiem są: krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Dziś nie stanowią one już tak dużego kłopotu. Dzięki specjalnym okularom można je łatwo skorygować, aby uzyskać doskonałą ostrość widzenia. Dla młodego człowieka problematyczne może okazać się noszenie na co dzień okularów korekcyjnych. Co robić, kiedy dziecko nie chce nosić okularów?

Znane postaci i ich okulary, czyli jak łatwo przekonać najmłodszych do okularów

Dzieci często czują niechęć do noszenia szkieł korekcyjnych, ponieważ boją się reakcji otoczenia. Ta wcale nie musi być negatywna, jednak sam strach przed reakcją rówieśników może budzić u dziecka niechęć. Czytanie opowiadań oraz bajek, w których główną postacią jest właśnie osoba, posiadająca okulary, może wzbudzić w dziecku chęć naśladowania swojego idola.

Z wizytą u optyka – wybór odpowiednich oprawek

Noszenie okularów jest w ostatnim czasie bardzo modne, co ułatwia rodzicom zadanie. Na przykład niektóre dzieci same zgłaszają chęć posiadania okularów, tak zwanych „zerówek” mimo, że ich wcale nie potrzebują. Ten fakt można wykorzystać, aby przekonać malca do okularów. Można na przykład chwalić wygląd koleżanki lub kolegi, noszących szkła korekcyjne.

W sam wybór oprawek powinno się zaangażować również dziecko. Aby niechęć do nowej części garderoby była jak najmniejsza, warto znaleźć kompromis pomiędzy oczekiwaniami najmłodszego, a zaleceniami optyka. Oprawi w tym przypadku powinny być nie za małe, ponieważ mogłyby wywoływać ucisk w skroniach. Za duże okulary będą spadały z nosa.

Codzienne czynności stają się prostsze

Jeśli początkowa niechęć do noszenia okularów jest bardzo duża, warto przekonać dziecko do kilkudniowego przetestowania nowego elementu ubioru. Po zakończeniu takiego testu dziecko konieczne powinno otrzymać nagrodę, która będzie dla niego atrakcyjna. Jakie korzyści mogą płynąć z przeprowadzenia takiego rodzaju próby? Codzienne czynności mogą być bardzo często utrudnione przez wspomniane wcześniej wady wzroku. Dziecko jednak taki stan rzeczy uznaje za normę, ponieważ brak mu porównania. Po kilku dniach stosowania szkieł korekcyjnych to porównanie może się pojawić. Istnieje duża szansa na to, że dziecko samo doceni zalety, które wynikają z noszenia okularów na co dzień.

Komplementy kluczem do sukcesu

Dziecko, które od niedawna nosi okulary, jest bardzo niepewne siebie. Zadaniem rodzica jest utwierdzenia dziecka w przekonaniu, że wygląda bardzo ładnie. Dlatego już na etapie wyboru odpowiednich oprawek warto prawić dziecku komplementy na temat wyglądu. Warto również przekonać do podobnego działania innych członków rodziny oraz znajomych. Kiedy dziecko usłyszy od kilku osób, że nowy nabytek dodaje mu jedynie urody, nie będzie miało co do tego wątpliwości. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się rozmowa z wychowawcą klasy. Taka rozmowa jest szczególnie ważna, jeżeli dziecko w szkole spotyka się z brakiem akceptacji z powodu szkieł korekcyjnych. Dziś jednak takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog