Czym jest astygmatyzm?

Wady wzroku dotykają coraz większą grupę osób. Ciągłe wpatrywanie się w ekrany smatfonów i komputerów niosą ze sobą przykre konsekwencje. Najczęściej jest to krótkowzroczność i pojawiająca się wraz z wiekiem dalekowzroczność. Jest też astygmatyzm, który zaburza ostrość widzenia na dalekim i bliskim dystansie. O ile dwie pierwsze z wymienionych wad wzroku nie kryją w sobie większych tajemnic, o tyle ostatnia dla wielu osób brzmi tajemniczo. Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm – Co to jest?

Choć dla wielu osób może to być dużym zaskoczeniem, astygmatyzm jest powszechną wadą wzroku. Jej efektem jest nieostre widzenie na każdą odległość. Oznacza to, że osoba dotknięta astygmatyzmem widzi niewyraźnie przedmioty położone zarówno blisko, jak i oddalone od niej. Jej rogówka lub znajdująca się tuż za nią soczewka charakteryzuje się nieregularnym kształtem, przypominającym piłkę do gry w rugby. W zdrowym oku jest to kształt zbliżony do kuli. Nieprawidłowość sprawia, że wpadające do oka światło rozprasza się. Brak jego prawidłowego skupienia na siatkówce powoduje, że obraz staje się rozmyty.
Im bardziej rogówka lub soczewka jest „spłaszczona”, tym większy jest stopień astygmatyzmu. Przy niskiej niezborności o wartości do 0,5 diptrii mówi się o astygmatyzmie fizjologicznym, który nie wpływa na jakość codziennego funkcjonowania człowieka. Dyskomfort pojawia się przy wartości 0,75 dioptrii i wówczas wadę należy skorygować odpowiednimi soczewkami.

 

Astygmatyzm – po czym poznać?

Astygmatyzm może objawić się w każdym wieku. Zamazane widzenie przy skupianiu wzroku na oddalonych przedmiotach i obiektach powinno być powodem do niepokoju. Niepokojące jest również utrudnienie wykonywania czynności, które wymagają patrzenia na obiekty położone blisko.
Warto pamiętać, że lekceważenie niepokojących objawów może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Nieleczony astygmatyzm często jest powodem bólów głowy, ciągłego zmęczenia, nadmiernego mrużenia oczu i oczywiście braku ostrości widzenia.
Kiedy więc wybrać się do lekarza i zbadać swój wzrok? Wówczas, gdy otaczające nas obiekty widzimy zniekształcone, a świat staje się zamazany. Linie proste widziane jako krzywe, a punkty jako elipsy to kolejny powód, dla którego powinniśmy zapisać się na wizytę do okulisty. Wizytę warto zaplanować również wówczas, gdy dla lepszej widoczności przekrzywiamy głowę, mrużymy oczy, często je pocieramy i często mrugamy oraz gdy pojawiają się zaburzenia w poczuciu przestrzeni, a w okolicy czoła pojawiają się częste, nawracające bóle głowy.

 

Astygmatyzm – leczenie

Astygmatyzm, podobnie do innych wad wzroku, leczy się nosząc odpowiednie soczewki. W tym przypadku korekcji wzroku dokonują szkła cylindryczne o różnej mocy załamywania światła, dopasowaną indywiduwalnie i odpwoiednio do wady występującej u danego pacjenta. Może zdarzyć się tak, że jedno oko będzie wymagało skorygowania krótkowzroczność lub bliskowzroczność, a w drugim konieczne będzie wyrównanie kształtu rogówki. O tym, jakie szkła należy umieścić w oprawie okularów, w kazdym przypadku zadecydować powinien specjalista w badaniu wzroku.

 

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog