Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy?

Dobór oprawek to częsty problem, z jakim borykają się osoby, kupujące okulary. Najważniejszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę – poza indywidualnymi upodobaniami – jest kształt naszej twarzy. Podpowiadamy, jak wybrać idealne okulary dla każdego.

Specjaliści wyróżniają kilka kształtów twarzy. Podstawowe typy to okrągły, podłużny, owalny i kwadratowy. W zależności od klasyfikacji wskazywany jest również kształt diamentowy czy sercowaty. Jak rozpoznać, do której grupy się zaszeregować? Wystarczy stanąć przed lustrem. Jeśli jednak mamy problem z określeniem kształtu twarzy, możemy pomóc sobie zdjęciem do dowodu osobistego – wystarczy obwieść linią twarz od brody do nasady włosów i spróbować dopasować powstały kontur do którejś z figur geometrycznych.

Okulary do twarzy owalnej i okrągłej

Najłatwiejszą kwestią jest dobór oprawek do twarzy o kształcie owalnym i podłużnym. Tu pasują niemal wszystkie dostępne na rynku modele. Osoby o twarzy pociągłej mogą nosić zarówno kanciaste (kwadratowe lub prostokątne) okulary, jak i okrągłe. Pamiętajmy jednak, że w każdym typie oprawek twarz nabierze nieco innego charakteru – formy koliste złagodzą rysy, kanciaste natomiast mają tendencję do ich wyostrzania.

Dla okrągłej twarzy najbardziej pożądane są okulary kwadratowe bądź prostokątne o cienkich oprawkach lub bez nich. Niedobrym wyborem są natomiast obłe oprawki – osoby o takim kształcie twarzy mogą w nich wyglądać dziecinnie. W zestawieniu z okrągłą twarzą, koliste modele mają również tendencję do pogrubiania.

Okulary do twarzy kwadratowej

Jeśli nasza twarz najbardziej przypomina typ kwadratowy, unikajmy powielania tego kształtu w oprawkach okularów. Dla osób o twarzy kwadratowej najlepsze będą modele okrągłe lub owalne (np. modne ostatnio lenonki). Unikajmy również w miarę możliwości szerokich, topornych oprawek – optycznie pogrubią twarz i wyostrzą kontury. Dobrze sprawdzą się wąskie kształty, z mocno zaznaczoną górną częścią. Przy tym typie twarzy równie ważna jak kształt okularów jest ich wielkość. Wystrzegajmy się wybierania zbyt małych modeli – przy kwadratowej twarzy wyglądają one niekorzystnie.

Oprawki dla osób z sercowatą i diamentową twarzą

Najtrudniejszymi do określenia są kształty sercowaty i diamentowy. Sercowaty odznacza się szczupłą, nieco szpiczastą brodą i szerokim czołem. Dla tego typu twarzy najlepiej pasują okulary okrągłe lub owalne. Nie poleca się natomiast kształtów asymetrycznych, a także modnych ostatnio grubych i kolorowych oprawek.

Twarz diamentowa odznacza się węższym czołem i wyraźnymi, szerokimi policzkami. Właściwy dobór oprawek pozwala optycznie zniwelować ten efekt. W tym wypadku najlepsze będą okulary z grubymi krawędziami bądź szkłami zwężającymi się ku dołowi.

Wybierając okulary, nie musimy sztywno trzymać się zaprezentowanych tu zasad. Ważne są również nasze indywidualne upodobania. Odpowiedni dobór oprawek pozwala jednak odwrócić uwagę od ewentualnych mankamentów urody i nadać twarzy bardziej regularnych rysów.

>

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog | Oprawki