Jaki kolor szkieł w okularach przeciwsłonecznych?

Jeszcze nie tak dawno absolutnym hitem były barwne oprawki w okularach. Teraz wybiegi i ulice zostały zawojowane przez kolorowe soczewki. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że o wyborze barwy szkieł nie powinna decydować tylko moda, ale i względy praktyczne.

Rodzaj zastosowanych soczewek nie jest bowiem tylko pomysłem projektantów, nastawionych na walory estetyczne tworzonych przez siebie przedmiotów. Barwne szkła decydują o właściwościach fizycznych zastosowanej optyki. Dlatego, nim wybierzemy kolorowe okulary, zastanówmy się również nad ich przeznaczeniem.

Ciemne okulary

Najbardziej klasycznymi szkłami, stosowanymi w okularach przeciwsłonecznych, są te o barwie ciemnoszarej lub czarnej. Stopień zaciemnienia soczewki odpowiada ilości przepuszczanego światła. Współczynnik ten wyraża się również liczbowo. Producenci zwyczajowo przyporządkowują soczewki do jednej z czterech kategorii, gdzie stopień 4 odpowiada szkłom najciemniejszym, a 1 najjaśniejszym.

Najciemniejsze okulary, oznaczone „czwórką”, przydadzą się zatem w słoneczne letnie dni. Szczególnie użyteczne będą podczas uprawiania sportów wodnych. Nie wolno jednak w nich prowadzić samochodu – są do tego zbyt silne, przepuszczają bowiem tylko 8% światła. Kierowcy powinni wybrać okulary dające zaciemnienie przynajmniej o jeden stopień mniejsze. Kategoria 3 uznawana jest za bezpieczne rozwiązanie przy dużym słońcu, kategoria 2 natomiast – podczas średniego nasłonecznienia. Okulary oznaczone „jedynką” sprawdzają się w dni pochmurne, przepuszczają one bowiem około 40% światła.

Jaki kolor soczewek?

Soczewki szare uważane są za najbardziej neutralne. Nie zniekształcają one otrzymywanego obrazu, sprawiają, że jest on zbliżony do tego, jak widzimy świat „gołym okiem”. Kolorowe okulary natomiast to najczęściej sprzęt do zadań specjalnych – ich właściwości sprawiają, że są szczególnie polecane sportowcom czy kierowcom. Dla tych ostatnich najkorzystniejszy jest wybór soczewek miedzianych bądź brązowych. Dlaczego? Kolory te sprzyjają pochłanianiu promieniowaniu niebieskiego, odpowiedzialnego za dyskomfort w czasie jazdy. Równocześnie, wzmacniany jest odbiór czerwieni. A jak wiadomo, barwa ta wykorzystywana jest na przykład w sygnalizacji świetlnej czy w oznakowaniu samochodów.

Miedziany kolor szkieł polecany jest również wędkarzom. Amatorzy sportów mają do wyboru także barwę żółtą – odpowiada ona za lekkie wyostrzenie obrazu. Na przeciwległym biegunie sytuowałby się kolor zielony. Takie okulary mają za zadanie przede wszystkim kojenie zmęczonych oczu, uspokajanie wzroku. Sprawdzają się więc dobrze w codziennym użytkowaniu, przy dobrym (ale nie nadmiernym) nasłonecznieniu.

Wybierając modne, kolorowe okulary, warto więc zastanowić się, do jakiego rodzaju aktywności będą one przeznaczone. Nie oznacza to jednak, oczywiście, że jeśli nie planujemy uprawiać sportu, nie wolno nam kupić wymarzonego modelu o żółtych szkłach. Warto zachować rozsądek oraz wiedzieć, jak wykorzystać atuty barwnych szkieł.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.