Praca przy komputerze – jak dbać o oczy?

Nawet dzieci wiedzą, że czas spędzony przed ekranem komputera niekorzystnie wpływa na nasze oczy. Tymczasem w XXI wieku właściwie każda praca opiera się na – mniejszym lub większym – kontakcie ze sprzętem elektronicznym. Jak w takiej sytuacji chronić wzrok?

U osób, które nadmiernie korzystają z komputera, bardzo często pojawiają się objawy nadwyrężenia wzroku – ból, pieczenie, łzawienie, a nawet wyraźne pogorszenie wzroku ostrości widzenia. Dotyczy to aż 95% użytkowników. Kilka prostych zasad pozwala to uczucie zminimalizować. Elementem profilaktyki jest również stosowanie specjalnych okularów ochronnych.

Jak bezpiecznie pracować przed monitorem?

Niewiele osób jest tego świadomych, ale również praca przy komputerze regulowana jest szczegółowymi przepisami prawnymi, dotyczącymi bhp. Specjaliści nakazują po każdej godzinie spędzonej przed monitorem zrobić sobie 5 minut przerwy. Nie jest to wymysł teoretyków, ale reguła poparta badaniami – koniecznie jej przestrzegajmy. Ekran komputera warto postawić w pobliżu okna, tak by móc co jakiś czas oderwać wzrok od monitora i odprężyć oczy, spoglądając na zieleń. Jeśli większą część dnia pracy spędzamy przed komputerem, zastanówmy się poważnie, czy musimy z niego korzystać również po powrocie do domu. WHO zaleca, aby kobiety w ciąży nie przebywały przed monitorem więcej niż 4 godziny dziennie.

W higienie pracy ważna jest także tak zwana „joga oka”, czyli wykonywanie ćwiczeń, niwelujących zmęczenie tego narządu. Praktykuje się ją wyłącznie w pozycji wyprostowanej, na siedząco, ze wzrokiem skierowanym w przód. Do ćwiczeń należy poruszanie oczami w linii poziomej i pionowej, a także po okręgu. Pierwszą serię wykonuje się z otwartymi, drugą z zamkniętymi powiekami.

Okulary do pracy przy komputerze

Często jednak praca przy komputerze jest na tyle obciążająca dla wzroku, że samo przestrzeganie tych zasad nie wystarcza. Wtedy z pomocą przychodzi specjalistyczny sprzęt optyczny, a konkretnie okulary przeznaczone do pracy w takich warunkach. Ich szkła pokryte są powłoką antyrefleksjną i antyelektrostatyczną. Okulary, stworzone z myślą o osobach, które pracują przed monitorami komputerów, pozwalają zredukować szkodliwe odblaski i odbicia, poprawiają przejrzystość i ostrość obrazu. Co ważne, dzięki powłoce antyelektrostatycznej, soczewki nie przyciągają kurzu, który jest w środowisku biurowym prawdziwą zmorą.

Jeśli objawy zmęczenia oczu nasilają się, rozważmy wizytę w specjalistycznym gabinecie. Okulista pomoże dobrać środki wspomagające nasz wzrok. Jeśli problemem okaże się nadmierna suchość oka, prawdopodobnie otrzymamy zalecenie stosowania specjalnych kropli nawilżających. Co ciekawe, w ochronie oczu wspomóc nas może także odpowiednia dieta. Warto spożywać produkty o wysokiej zawartości luteiny, witamin z grupy A i C. Naszym sprzymierzeńcem może stać się również borówka czernica.

Praca przy komputerze jest dziś dla wielu koniecznością. Co gorsza, gdy wrócimy do domu, zasiadamy przed kolejnymi ekranami, które przecież wcale nie są bezpieczniejsze dla naszego wzroku. Warto o oczy zadbać już dziś. Na zdrowiu przecież nie można oszczędzać.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.