Czyszczenie okularów – częste błędy

Każdy użytkownik okularów wie, że na powierzchni szkieł nieustannie gromadzą się zabrudzenia. Kurz, pyłki czy ślady palców są prawdziwą zmorą w codziennym korzystaniu ze sprzętu optycznego. Wszelkie zabrudzenia należy sukcesywnie usuwać, w przeciwnym razie zaniedbania mogą doprowadzić do zarysowania szkieł. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.

Zabrudzenia soczewek to nie tylko dyskomfort, ale i ryzyko pogorszenia stanu wzroku. Musimy mieć przy tym świadomość, że nieumiejętne czyszczenie okularów może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nieostrożny właściciel może swoim działaniem spowodować uszkodzenie soczewek bądź oprawek.

Czym czyścić okulary?

Podstawowym błędem, jaki spotykamy, jest czyszczenie okularów za pomocą przypadkowych przedmiotów. W ruch idą chusteczki, kawałki materiału, elementy odzieży, a nawet… papier toaletowy. Tymczasem w tego typu tworzywach mogą kryć się np. drzazgi czy ziarnka piasku, które powodują zarysowania bądź mikrouszkodzenia soczewek. Jedynym rozsądnym sposobem pielęgnacji okularów jest wybór produktów specjalnie przeznaczonych do tego celu. Do wyboru mamy miękkie szmatki lub specjalne nawilżone ściereczki. Soczewki powinno się przecierać tylko i wyłącznie po ich uprzednim zwilżeniu.

Poważnie zabrudzone okulary powinniśmy umyć pod bieżącą wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego mydła bądź detergentu. Niezmiernie istotna jest odpowiednia temperatura wody – jeśli ta okaże się zbyt gorąca, oprawki okularów mogą się odkształcić. Bezwzględnie zabronione jest również czyszczenie okularów przy pomocy jakichkolwiek preparatów z dodatkiem amoniaku (może on być składnikiem na przykład płynów do mycia szyb). Zastosowanie tej substancji może poskutkować starciem cennej powłoki antystatycznej i antypołyskowej, a co za tym idzie zmianą właściwości używanych szkieł.

Jak czyścić okulary?

Przed rozpoczęciem pracy warto pamiętać o sprawdzeniu, czy okulary są sprawne, a wszystkie śrubki odpowiednio dokręcone. W przeciwnym razie oprawki pod wpływem strumienia wody mogą się po prostu rozlecieć, a drobne elementy utknąć w odpływie umywalki.

Może się to wydawać oczywiste, warto jednak przypomnieć, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac konserwacyjnych, dotyczących okularów, należy dokładnie umyć i osuszyć dłonie. Mycie okularów brudnymi rękoma sprawi, że na powierzchni szkieł pozostawać będą coraz to nowsze ślady. Mokre ręce (zwłaszcza z pozostałością mydła) to natomiast duże ryzyko wyślizgnięcia się delikatnego sprzętu. Bardzo ważne jest również właściwe trzymanie okularów podczas czyszczenia i odpowiednie regulowanie nacisku – nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować pęknięciem oprawek. Po skończonej pracy nałóżmy okulary lub schowajmy je do specjalnego etui. Nigdy nie kładźmy ich na przypadkowych powierzchniach ze szkłami skierowanymi ku dołowi.

Czyszczenie okularów to czynność, w przypadku której bardzo ważna jest regularność i delikatność. Dzięki temu sprzęt posłuży nam dłużej, a my będziemy mogli cieszyć się dobrym wzrokiem.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.