Profilaktyczne badanie wzroku – co ile, gdzie za darmo

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych, sztuczne światło, niedobór witamin z grupy A. Te wszystkie czynniki mogą wpływać na pogorszenie stanu zdrowia oczu. Najnowsze badania jednoznacznie wskazują na coraz gorszy stan wzroku Europejczyków. Dalekowzroczność, krótkowzroczność, a nawet całkowita utrata wzroku. Odpowiednia profilaktyka oraz leczenie pod kontrolą okulisty pomoże uniknąć wszystkich wymienionych wcześniej nieprawidłowości. Dlaczego jeszcze warto regularnie badać wzrok?

Jak często profilaktyczne badanie wzroku powinno być wykonywane u młodych osób?

Odpowiedź na pytanie powyżej zależy w dużej mierze od wieku. Osoby bardzo młode w wieku dojrzewania powinny wykonywać profilaktyczne badanie wzroku mniej więcej co pół roku. Jest to spowodowane dynamicznymi zmianami w kształcie oraz rozmiarach soczewki oka. Regularne badanie wzroku u dziecka lub nastolatka pozwoli na skorygowanie ewentualnych wad wzroku. U osób w młodym wieku najczęściej spotykanymi wadami wzroku są: krótkowzroczność, dalekowzroczność oraz astygmatyzm. Wczesne wykrycie oraz korygowanie wad może skutkować ich całkowitym zaniknięciem w dorosłości. W najgorszym przypadku odpowiednia profilaktyka zredukuje pogłębianie się wspomnianych wcześniej schorzeń.

Profilaktyka wzroku u osób starszych

Wzrok u osób starszych jest szczególnie narażony na liczne schorzenia. U osób po 50. roku życia drastycznie rośnie ryzyko zachorowania na jaskre, zwyrodnienie plamki żółtej oraz szereg innych schorzeń. Odpowiednia profilaktyka w takich przypadkach jest obowiązkowa. Profilaktyczne badanie wzroku u osób, które przekroczyły 50. rok życia powinny być wykonywane co kilka miesięcy. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów (zawroty głowy, chwilowy brak ostrości widzenia, mdłości, silne migreny), należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Gdzie za darmo wykonać profilaktyczne badanie wzroku?

Na terenie całej Polski rozsiane są punkty, w których osoby spełniające wymagane kryteria mogą zapisać się na profilaktyczne badanie wzroku. Profilaktykę wzroku swoich klientów prowadzi również duża liczba salonów optycznych. Wykryte nieprawidłowości w strukturze oka, nawet te najdrobniejsze, powinny być jasnym sygnałem do dalszych badań oraz rozpoczęcia ewentualnego leczenia wzroku.

Codzienne dbanie o wzrok

Codzienne dbanie o dobry stan wzroku jest bardzo proste i wymaganie zastosowania się jedynie do kilku prostych zasad. Praca przed ekranem komputera przez wiele godzin to duże obciążenie dla wzroku, dlatego co pół godziny powinno się zrobić przerwy. W trakcie ich trwania należy przede wszystkim rozluźnić mięśnie gałek ocznych. Aby to zrobić wystarczy spojrzeć na odległy przedmiot, spojrzeć przez okno, lub po prostu zamknąć na chwilę oczy. Bardzo ważne jest również dbanie o odpowiednie nawilżenie oczu. W tym przypadku wystarczy jedynie regularnie stosować krople nawilżające do oczu. Nie wolno również zapominać o dostarczaniu do organizmu witamin z grupy A oraz D. Niedobory tych mikroskładników mogą być bezpośrednią przyczyną chorób wzroku!

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog