Słaby wzrok a ciąża

Ciąża to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety, prawie zawsze ciąża niesie ze sobą dolegliwości zdrowotne, które utrudniają ciężarnej kobiecie normalne funkcjonowanie. Oprócz tych najbardziej rozpowszechnionych takich jak problemy z kondycją czy mdłości, często mogą występować również problemy ze wzrokiem. Czy jest do powód do zmartwień?

Słaby wzrok a ciąża – zmiany hormonalne w ciele kobiety

W ciele ciężarnej kobiety znacznym wahaniom ulega poziom estrogenu. Jego rosnące stężenie w krwioobiegu może powodować gromadzenie się wody w organizmie. Zgromadzona woda zbiera się również w rogówce oka. Wskutek tego rogówka nieznacznie traci swój naturalny kształt. Do najczęściej spotkanych wad wzorku należy u kobiet w okresie ciąży należy astygmatyzm oraz krótkowzroczność. Pierwsze z nich nieznacznie zniekształca obiekty w dowolnej odległości, to drugie utrudnia obserwację jedynie obiektów z daleka. Wady wzroku powstałe w czasie ciąży nie utrzymują się po porodzie, a rogówka oka bardzo szybko wraca do swojego naturalnego stanu. Nie ma więc żadnych powodów do obaw o stan wzroku po porodzie. Jeżeli pogorszenie stanu wzroku jest znaczne i przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu – warto zastosować okulary korekcyjne. Ich dobór powinien być poprzedzony konsultacją z wykwalifikowanym lekarzem okulistą.

Słaby wzrok a ciąża – suchość oka oraz inne dolegliwości w czasie ciąży

Astygmatyzm oraz krótkowzroczność to nie jedyne dolegliwości, na które skarżą się kobiety w ciąży. Wiele ciężarnych skarży się również na suchość oczu. Ta przypadłość również jest związana ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety w okresie ciąży. Oko nie jest w stanie nawilżyć się, przez co jest podrażnione. Może wystąpić również zaczerwienienie. Łatwym rozwiązaniem tego problemu może okazać się zastosowanie zwykłych kropli do oczu. Jedna kropla naniesiona na powierzchnię oka rano i wieczorem doskonale zastąpi naturalne nawilżenie powierzchni oka.

Problemy z widzeniem po zmroku

Kolejną przypadłością, która jest często spotykana w okresie ciąży, jest tak zwana kurza ślepota. Są to problemy z ostrym widzeniem po zmroku. Słaby wzrok a ciąża: czy kurza ślepota utrzyma się po porodzie? Jak pokazują badania, niemal wszystkie dolegliwości ze wzrokiem, które pojawiają się w czasie ciąży, w niedługim czasie po porodzie ustępują. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku kurzej ślepoty. Jest to schorzenie przejściowe. Kobiety w ciąży, które doświadczają tego rodzaju dolegliwości nie powinny w żadnym wypadku prowadzić pojazdów po zmroku, gdyż może dojść do poważnego wypadku.

Pogorszenie wady wzroku w ciąży

Kobiety, które już przed ciążą cierpiały na wadę wzroku mogą zauważyć, że stosowane do tej pory okulary korekcyjne nie do końca spełniają już swoją rolę. Oczywiście wątpliwościami warto podzielić się z okulistą, jednak zmiana dotychczasowych szkieł korekcyjnych w okresie ciąży nie jest zalecana, ponieważ zazwyczaj po porodzie wada wzroku ulega ponownemu zmniejszeniu.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog