Wybieramy idealne gogle narciarskie

Zima tuż, tuż, a wraz z nią zacznie się wyczekiwany przez wielu sezon narciarski. Z roku na rok sport ten cieszy się coraz większą popularnością. Dostarcza adrenaliny, pozwala wyrwać się z domu w zimowe dni, zapewnia tak niezbędne o tej porze roku endorfiny. Sprzyja przy tym integracji z rodziną i przyjaciółmi. Oczywiście nie wystarczy tylko pojechać na stok i wypożyczyć narty. Bardzo ważny jest odpowiedni strój, a wyposażenie narciarza powinno być kompletne. Jednym z potrzebnych elementów są gogle narciarskie. Jak wybrać odpowiednie gogle do jazdy na nartach?

Jak wybrać gogle narciarskie?

Niektórym wydaje się, że pójdą do sklepu sportowego, wybiorą pierwsze z brzegu gogle narciarskie i problem z głowy. Nic bardziej mylnego. Zupełnie inne będą gogle bowiem odpowiednie dla początkujących, inne dla osób bardziej zaawansowanych. Istotny jest również wiek, rodzaj aktywności itp. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jakość gogli. Pełnić mają one przede wszystkim funkcję ochronną. Zabezpieczają nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych, odbijaniem się fal świetlnych od śniegu, a także przed gałęziami i różnymi innymi przeszkodami, które narciarz może spotkać na swojej drodze. Muszą one być zatem odporne na uszkodzenia. Oprócz tego koniecznie trzeba odpowiednio dopasować okulary narciarskie do wymiaru i kształtu głowy oraz oczu. Najlepiej przymierzyć je razem z kaskiem, gdyż może okazać się, że po jego założeniu gogle nam się zsuwają lub nie są wygodne. Poza tym zupełnie inne modele gogli przeznaczone są dla dzieci, kobiet, mężczyzn. Musimy mieć też świadomość tego, że gogle chronią przede wszystkim oczy i nie powinny być tak duże, że będą zasłaniać nam prawie całą twarz.

Kryteria techniczne wyboru gogli na narty

Wiadomo, że gogle narciarskie mają chronić oczy przed promieniami i refleksami. Warto zatem wybierać je właśnie pod kątem rodzaju filtru UV oraz kategorii przepuszczania światła. Najmniej promieni przepuszcza kategoria czwarta. Jest polecana podczas zjazdów w słoneczne dni, a także turystom przebywającym w wysokich górach. Duże znaczenie ma też kolor szkieł w goglach. Przezroczyste nadają się tylko do zjazdów nocnych. Żółte i pomarańczowe są wskazane w pochmurne dni, a brązowe, niebieskie, szare i czarne należy zakładać, gdy świeci słońce. Z czarnym kolorem trzeba jednak bardzo uważać, bowiem często zdarza się, że szkła są tylko zabarwione, a nie posiadają filtru i może dojść do uszkodzenia wzroku. Kolejnym ważnym elementem jest filtr polaryzacyjny, który zabezpiecza przed światłem odbitym m.in. od śniegu. Osoby, które uprawiają już bardziej profesjonalną jazdę na nartach, powinny ponadto zwracać uwagę na połówkę REVO, zwaną lustrzanką, która chroni nawet przed najsilniejszym promieniowaniem słonecznym. Najlepsza natomiast jest powłoka fotochromowa, która zmienia kolor w zależności od natężenia światła. Dzięki temu nie musimy zakładać innych gogli nocą, a innych w słoneczne dni. Oprócz tego, podobnie jak w przypadku gogli pływackich, bardzo potrzebny jest system ANTI FOG, który chroni szybkę przed parowaniem. W przypadku zjazdu na nartach zaparowanie gogli może skończyć się naprawdę tragicznie.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Bez kategorii