Zespół suchego oka – jak rozpoznać i leczyć?

Spędzanie dużej ilości czasu przed monitorami i długotrwałe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprzyja powstawaniu wielu chorób cywilizacyjnych. Na ich liście znalazł się m.in. zespół suchego oka – schorzenie wywołane niedostateczną produkcją łez lub ich nieodpowiednim składem. Jak je rozpoznać i leczyć?

Przyczyny zespołu suchego oka

Zespołem suchego okaz nazywany jest zespół chorób charakteryzujących się nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka. Odpowiedzialny za to jest film łzowy. W momencie, gdy oko nawilżane jest w nieodpowiednim stopniu, spojówka oraz rogówka wysychają, a to objawia się pieczeniem oka, swędzeniem i podrażnieniem.
Za przyczynę wystąpienia zespołu suchego okaz uznaje się nieprawidłowy skład filmu łzowego lub nadmierne jego parowanie. Często stwierdzany jest u kobiet przechodzących okres menopauzy. Zespół suchego oka często występuje również u osób zmagających się z chorobami autoimmunologicznymi i pracującym przy komputerze. Wpatrując się w monitor mrugamy rzadziej, a co za tym idzie – film łzowy rozprowadzany jest po powierzchni oka nieprawidłowo.
Na dolegliwości związane z zespołem suchego oka często skarżą się również osoby nałogowe sięgające po wyroby tytoniowe. Może też towarzyszyć chorobom dermatologicznym i neurologicznym, pojawić się po laserowym zabiegu refrakcyjnych rogówki lub w przy stosowaniu niektórych leków, na liście których znajdują się preparaty: przeciwhistaminowe, przeciwarytmiczne, przeciwmigrenowe, przeciwdepresyjne, obniżające ciśnienie krwi oraz tabletki antykoncepcyjne.

Jakie objawy daje zespół suchego oka?

Głównymi objawami zespołu suchego oka są: pieczenie i suchość oczu. Może jednak zdarzyć się tak, że dolegliwość przebiega bez tego drugiego symptomu – osoba cierpiąca na zespół suchego oka ma prawidłową produkcję łez, ale film łzowy może charakteryzować się nieodpowiednim składem, przez co powierzchnia oka nie może być nawilżana w wystarczającym stopniu.
Lista wszystkich objawów świadczących o tym, że możesz zmagać się z zespołem suchego oka jest długa. Powodem do niepokoju może być m.in. surowicza wydzielina w worku spojówkowym, poczucie drapania w oku, jego przekrwienie, ból, spuchnięte powieki i wrażenie, jakby znajdował się pod nimi piasek. Zdarza się, że zespołowi suchego oka towarzyszy światłowstręt.
Objawy zespołu suchego oka mogą nasilać się w zależności od pory roku i warunków, w jakich na co dzień funkcjonuje dana osoba. Mogą nasilić się zimą, gdy pomieszczenia są dogrzewane lub po wyjściu na zimne powietrze. Przesuszającym się oczom nie służy również suchy, gorący klimat sprzyjający nadmiernemu parowaniu oraz klimatyzowane pomieszczenia.

Jak leczy się zespół suchego oka?

O objawach zespołu suchego oka mówi się, że mają one charakter przewlekły. Jego leczenie to przede wszystkich nieustające łagodzenie objawów. Polega ono na uzupełnianiu filmu łzowego poprzez wprowadzanie do oka tzw. sztucznych łez, czyli środka zwilżającego jego powierzchnię.
Łagodzeniem objawów i walką z zespołem suchego oka należy zająć się jak najszybciej. Dolegliwość sprawia bowiem, że oczy stają się bardziej podatne na wszelkiego rodzaju podrażnienia i infekcje. Odsłonięta rogówka przestaje być barierą dla chorobotwórczych patogenów: bakterii, grzybów i wirusów.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Kategoria: Blog