Okulary do chodzenia – jakie wybrać? Plusy czy minusy?

To je odróżnia od okularów do czytania, które możemy kupić często za niską cenę w marketach czy sklepach online. Okulary do chodzenia ponadto powinny być bardzo wygodne, dopasowane do kształtu głowy z eleganckimi oprawkami, by sprawdzały się w najróżniejszych sytuacjach – w końcu mamy je nosić praktycznie cały czas. Jednak jakie należy wybrać okulary do chodzenia – plusy czy minusy? Sprawdźmy!

Okulary do chodzenia – plusy czy minusy?

Wyróżniamy dwie wady wzroku – krótkowzroczność i dalekowzroczność. To właśnie pod te wady muszą być dopasowane okulary. Krótkowzroczność oznacza, że nie masz problemu z przeczytaniem gazety, SMS-a i widzisz wszystko wyraźnie w najbliższym otoczeniu. Istnieje jednak problem z widzeniem na tzw. „dal”. Przy prowadzeniu samochodu obraz jest niewyraźny, rozmywa się, wizyta w kinie, teatrze czy na stadionie powoduje, że nie do końca widzisz, co się dzieje, a nawet filmy w telewizji potrafią być denerwujące ze względu na niewyraźny obraz. Jeśli zauważysz takie objawy – koniecznie udaj się do okulisty, ponieważ możesz mieć problemy z krótkowzrocznością i okulary do chodzenia mogą stać się Twoim codziennym sprzymierzeńcem, a nawet niezbędnym dodatkiem.

W przypadku dalekowzroczności jest na odwrót – w życiu codziennym widzisz idealnie wszystko to, co jest daleko. Bezproblemowo prowadzisz samochód, chodzisz do teatru i oglądasz telewizję. Jeśli jednak masz przeczytać list, SMS-a czy informację na znaku przy drodze – bez odpowiedniego dostosowania odległości (często takie osoby próbują czytać z odległości 5-10 centymetrów) nie jesteś w stanie tego zrobić. W takim przypadku okulista z dużym prawdopodobieństwem stwierdzi u Ciebie dalekowzroczność. Jednak jak wybrać okulary do chodzenia – plusy czy minusy? Okazuje się, że nie jest to takie proste. Czasami może się zdarzyć tak, że w jednym oku istnieje problem z dalekowzrocznością, a w drugim z krótkowzrocznością – dlatego zawsze przed decyzją o kupnie okularów dokładnie poznaj jakie wady wzroku posiadasz.

Okulary „plusy” do chodzenia

Jeśli okulista przepisał Ci okulary do chodzenia plusy, oznacza to, że masz wadę, jaką jest dalekowzroczność. Niektórzy zadają sobie pytania, czy okulary plusy są do chodzenia, skoro daleko widzisz odpowiednio. Oczywiście, że tak. Codziennie są setki sytuacji takich jak konieczność przeczytania instrukcji, SMS-a w telefonie, chwycenia potrawy ze stołu, gdzie dalekowzroczność może uprzykrzać życie. 

Dlatego jak najbardziej okulary plusy nadają się do chodzenia, o ile są oczywiście odpowiednio przystosowane najczęściej w formie okularów progresywnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu część okularów (dolna) posiada tzw. „plus”, czyli wyostrza widzenie na bliskie odległości i nie zaburza widzenia na dalekie odległości. Jest to rozwiązanie idealne na co dzień, ponieważ posiadając osobne okulary typowo do czytania, niejednokrotnie większość z nas zapomina o nich, co prowadzi do różnych niekomfortowych sytuacji.

Okulary do chodzenia „minusy”

Minusy zaś używane są do krótkowzroczności. Jeśli masz problem z widzeniem obiektów w oddali – to właśnie rozwiązanie dla Ciebie. Okulary do chodzenia minusy mogą być śmiało używane jako okulary codzienne – ściągniemy je tylko wtedy, kiedy będzie konieczność przeczytania czegoś. Można oczywiście także zainwestować w okulary progresywne do dali – wtedy mamy okulary do chodzenia minusy ze specjalnym polem do czytania, które albo będzie plusem, albo bez żadnej korekty w przypadku prawidłowego wzroku na bliskie odległości. 

Noszenie minusów jest znacznie ważniejsze niż plusów, ponieważ służą one do życia codziennego i widzenia dali – nie wolno z krótkowzrocznością prowadzić samochodu bez okularów, gdyż jest to po prostu niebezpieczne. Wizyty w teatrze, operze czy innych miejscach, gdzie akcja dzieje się w oddali, również będą kłopotliwe, dlatego okulary minusy najlepiej jest mieć zawsze przy sobie. Pamiętaj również, że wady z czasem się pogłębiają, dlatego zawsze słuchaj rad okulisty i nie rezygnuj samemu z noszenia okularów.

Jakie okulary do chodzenia („plusy” czy „minusy”) wybrać?

Więc jakie okulary do chodzenia – plusy czy minusy? Opinie najczęściej spotykane są następujące – okulary do chodzenia to minusy, natomiast do czytania plusy. Jest w nich oczywiście sporo prawdy. To właśnie w życiu codziennym widzenie na dal jest kluczowe – przy spacerach, prowadzeniu samochodu czy wizyty w teatrze. Widzenie najbliższych przedmiotów jest ważne głównie przy czytaniu, jedzeniu czy zapoznawaniu się z jakimiś informacjami na znakach. Niewątpliwie jednak odpowiedź na pytanie, jakie wybrać okulary do chodzenia plusy czy minusy powinna być inna – najlepsze okulary na co dzień to okulary progresywne. Dlaczego? 

Okulary plusy, które wiele osób traktuje jak okulary do czytania, są przydatne wielokrotnie w ciągu dnia. Problemy z odczytaniem SMS-a czy dokumentów mogą przytrafić się każdemu. Dlatego warto mieć okulary 2w1, które mają dwa osobne pola – do widzenia blisko i daleko. Pamiętajmy również, że każda wada wzroku może być inna. Po pierwsze zdarzają się osoby, które w jednym oku potrzebują „plusów”, a w drugim „minusów” i wbrew pozorom różnice wad w obu oczach zdarzają się dosyć często. 

Po drugie dalekowzroczność dalekowzroczności nie jest równa. Jedna osoba musi nosić okulary plusy do chodzenia na co dzień, bo widoczny obraz jest mocno rozmyty, inna zaś widzi idealnie i ma problem tylko rzeczywiście z przeczytaniem liter. Jeśli nie wiesz, jakie okulary wybrać – koniecznie skontaktuj się z okulistą i umów się na dokładne badania. Być może będziesz potrzebował okularów, zupełnie innych niż myślisz. 

Podsumowując, wybór okularów wcale nie jest taki prosty. Stereotyp, że plusy są do czytania, a minusy do chodzenia czasami się sprawdza, jednak nie u wszystkich. Okulary do chodzenia mogą być zarówno plusami, jak i minusami. Jeśli nadal zastanawiasz się, jakie wybrać okulary do chodzenia plusy czy minusy – porozmawiaj ze specjalistą, a przede wszystkim skorzystaj z kompleksowych badań. Nie kupuj okularów w ciemno, ponieważ wada wzroku może się pogłębiać z powodu nieodpowiednio dobranych okularów.

Komentarze |0|

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.