SOCZEWKI POLARYZACYJNE – co to znaczy ?

Szkła polaryzacyjne zawierają specjalnie soczewki, które usuwają niepotrzebne odblaski, czyli oślepiające białe refleksy i przepuszczają jedynie światło spolaryzowane. Soczewki polaryzacyjne neutralizują poziome promieniowanie słoneczne, które może oślepiać podczas jazdy samochodem, uprawiania sportów zimowych czy też opalania na plaży. Okulary z polaryzacją poprawiają nasycenie kolorów oraz kontrast. Szkodliwe dla oka odblaski są zablokowane, co ma ogromny wpływ na zdrowie oka. Soczewki te, zapobiegają zmęczeniu i podrażnieniom oka, a dodatkowo bólowi głowy, który jest wynikiem oślepiającego światła. Wybierając szkła polaryzacyjne zyskuje się również ochronę przed promieniowaniami słonecznymi, a także mniejsze ryzyko chorób oka, takich jak: zapalenie rogówek, zapalenie spojówek czy zaćmy. Takie soczewki sprawiają, że kolory stają się żywsze, wyraźne i bardziej przejrzyste, nie ma więc wrażenia jakby coś znajdowało się za mgłą. Szkła te, będą odpowiednie dla każdego, kto musi znosić rażące odblaski świetlne, czyli przede wszystkim dla kierowców oraz sportowców, ale nie tylko. Soczewki przydadzą się osobom, które cierpią na nadwrażliwość oka na słońce, przejawiającą się zaczerwienieniem, pieczeniem i łzawieniem. To doskonałe rozwiązanie które wpływa pozytywnie na komfort widzenia. Obraz staje się wtedy lekki w odbiorze i niezachwiany przez czynniki zewnętrzne.

Okulary z polaryzacją dostępne są tutaj: https://stylion.pl/q/?keywords=polaryzac

 

 

JAKIE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE ?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko istotny element stylizacji, ale przede wszystkim niezbędne akcesorium chroniące wzrok i skórę przed słońcem. Obecnie dostępnych jest wiele różnorodnych modeli okularów, które łączą w sobie zarówno ciekawy i modny design, jak i najlepszą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego nie trzeba wybierać pomiędzy tymi dwoma aspektami.

Okulary przeciwsłoneczne – czym kierować się przy wyborze?

Wybranie odpowiednich okularów przeciwsłonecznych nie jest prostym zadaniem, a to dlatego, że trzeba zwracać uwagę na kilka istotnych czynników. Jeśli chcemy zapewnić naszym oczom optymalne bezpieczeństwo, to zapoznanie się z parametrami technicznymi konkretnego modelu jest bardzo ważne. Fundamentalną kwestią jest tu filtr UV. Szkodliwe promieniowanie UVA i UVB nie tylko wpływa negatywnie na wzrok, ale także na skórę czy włosy. I tak jak dla skóry niezbędny jest właściwy krem z filtrem, tak dla oczu będą to okulary. Okulary przeciwsłoneczne powinno się nosić nie tylko na plaży, ale także w każdy słoneczny dzień, podczas przebywania na świeżym powietrzu. Chcąc zapewnić najwyższą ochronę, należy zaopatrzyć się w soczewki wyposażone w UV – 400, który blokuje dostanie się do oka szkodliwego promieniowania. Nie mniej ważna jest kategoria filtra, która jest oznakowana od 0 do 4 i wskazuje stopień redukcji światła słonecznego dostającego się do oczu oraz poziom zabarwienia szkieł. Taka informacja jest zazwyczaj naklejona na soczewce albo znajduje się na zausznikach.

Kategoria Ilość przepuszczanego światła
kat. 0 80 - 100%
kat. 1 43 - 80%
kat. 2 18 - 43%
kat. 3 8 - 18%
kat. 4 3 - 8%, nie można prowadzić auta 

Najbardziej optymalną kategorią, która doskonale ochroni narząd wzroku będzie „3”, która przepuszcza zaledwie od 8 do 18% promieni słonecznych. Przy wyborze właściwych okularów należy zwrócić uwagę także na kolor soczewek, gdyż wskazuje on dodatkową funkcję takich szkieł. Osoby szczególnie wrażliwe na światło, powinny zaopatrzyć się w ciemniejsze szkła, takie jak czarne czy brązowe. Soczewki niebieskie poprawią kontrast widzenia, a żółte doskonale sprawdzą się podczas trudnych warunków pogodowych. Można kupić model wyposażony w polaryzację, która zniweluje refleksy świetlne, pojawiające się na skutek odbicia światła od powierzchni, takich jak asfalt i przepuszcza jedynie spolaryzowane, proste światło. Polaryzacja poprawia także komfort i jakość widzenia oraz nasycenie kolorów.

 

 

OKULARY z ANTYREFLEKSEM - co to znaczy ?

Powłoka antyrefleksyjna pozwala na zniwelowanie wszelkich odbić światła, które pojawiają się na powierzchni szkieł, narażając tym samym oko na różne niedogodności. Dzięki tej powłoce odczucia zmęczenia i ból oczu jest zniwelowany do minimum. Obecnie dostępne szkła z wielowarstwową powłoką antyrefleksyjną, zawierają tzw. śliską warstwę, która znacznie ułatwia czyszczenie szkieł oraz sprawia, że wszelkie zabrudzenia trudniej przylegają do soczewki. Powłoka stanowi również dodatkowe zabezpieczenie przed zarysowaniami, które mogą pojawić się z czasem na szkłach. Dodatkowo, utwardza ona soczewkę, dlatego okulary stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na okularach z antyrefleksem brud może być bardziej zauważalny, a to dlatego, że w zwykłych soczewkach refleksy i liczne odbicia sprawiają, że zabrudzenia są mniej zauważalne, niż przy antyrefleksach. Szkła z powłoką należy dość często czyścić, ponieważ jedynie czysta soczewka pozwala na optymalne działanie antyrefleksów. Okulary z antyrefleksem zapewniają znacznie mniejsze zmęczenie oka oraz wyraźniejsze widzenie w większym kontraście. Powłoka antyrefleksyjna to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które spędzają dużo czasu przed komputerem, pracują przy sztucznym świetle albo często prowadzą samochód. Co ważne, okulary z powłoką antyrefleksyjną należy przechowywać w temperaturze poniżej 60˚C, dlatego nie wolno ich zostawić w słoneczny dzień, na desce rozdzielczej w samochodzie, gdyż może wtedy dojść do uszkodzenia powłoki.

Szeroka oferta dostępna w linku: https://stylion.pl/okulary-antyrefleksyjne-do-komputera

 

 

SOCZEWKI FOTOCHROMOWE - co to znaczy ?

Soczewki fotochromowe to rodzaj inteligentnych soczewek, które odpowiednio reagują na światło – w pomieszczeniach rozjaśniają się, natomiast na słońcu, przyciemniają. Czas reakcji na promienie słoneczne zależy od temperatury, natężenia słońca, pory roku oraz materiału, z jakiego soczewki zostały wykonane. Będą one przydatne szczególnie dla osób, które mają wrażliwe oczy z tendencją do łzawienia, cenią sobie komfort, wygodę i praktyczność oraz chcą połączyć właściwości okularów korekcyjnych bezbarwnych z korekcyjnymi przeciwsłonecznymi. Soczewki fotochromowe mogą być mineralne, czyli szklane lub organiczne, czyli plastikowe. O ile soczewki mineralne występują w jednym rodzaju fotochromów, to ich plastikowe odpowiedniki mają aż trzy rodzaje. Pomiędzy sobą różnią się one przede wszystkim szybkością i stopniem rozjaśniania się w pomieszczeniach i ściemnienia na słońcu. Najtańsze soczewki fotochromowe na pewno rozjaśniają się i przyciemniają wolniej niż ich droższe wersje. Najlepsze rodzaje fotochromów w pomieszczeniach mogą być niemal bezbarwne, zaś na słońcu przyjmują prawie właściwości przeciwsłonecznych soczewek. Charakteryzują się również niezwykle szybkim czasem reakcji. Fotochromy są zazwyczaj zabarwione na kolor brązowy albo szary, gdyż barwy te najlepiej oddają ich właściwości. Niemniej jednak, można kupić fotochromy w kolorystyce niebieskiej, różowej, fioletowej, zielonej i pomarańczowej.

Szukasz okularów z fotochromem? to łap link do sprawdzonych produktów: https://stylion.pl/okulary-fotochromowe

 

 

BLUE BLOCKER – CO TO ZNACZY ?

Blue Blocker to specjalna powłoka uszlachetniająca szkła, która gwarantuje komfort widzenia poprzez rozjaśnienie obrazu. Jest to niezwykle przydatne dla kierowców, podczas trudnych warunków na drodze, takich jak mgła, deszcz czy zmrok, czyli wtedy, gdy widoczność jest znacznie ograniczona. Blue Blocker pomaga w lepszej ocenie odległości oraz zwiększa kontrast. Powłoką można uszlachetnić nie tylko okulary zerówki, ale także korekcyjne. Zapewnia ona również ochronę przed promieniowaniem UV oraz właściwości hydrofobowe, które są odpowiedzialne za zmniejszenie zaparowania szkieł. Filtr w lekko żółtym kolorze wpływa na rozjaśnienie obrazu, dlatego jakość widzenia jest lepsza, większa oraz wyraźniejsza, podnosi to poziom bezpieczeństwa np. podczas prowadzenia pojazdu w ciężkich warunkach atmosferycznych. Soczewki z powłoką Blue Blocker sprawiają, że otaczające nas światło jest bardziej wyrównane, a w nocy wydaje się jaśniejsze. Co ważne, powłoka Blue Block nie osłabia intensywności świateł reflektorów nadjeżdżających samochodów, jednak mogą one sprawiać wrażenie mniej agresywnych. Uszlachetnienie okularów filtrem Blue Block zapewnia lepszą jakość widzenia, a przez to mniejsze ryzyko spowodowania wypadku. To doskonała propozycja szczególnie dla zawodowych kierowców, którzy spędzają w trasie kilkanaście godzin dziennie, a także dla każdego, kto chce zapewnić sobie większe bezpieczeństwo w trakcie trudnych warunków atmosferycznych.

 

 

FILTR ŚWIATŁA NIEBIESKIEGO – DO CZEGO SŁUŻY ?

Soczewki uszlachetnione filtrem światła niebieskiego, zapewniają optymalną ochronę przed nadmiarem promieniowania niebieskiego, które jest emitowane przez urządzenia cyfrowe. Powłoka ta, wpływa na większą trwałość okularów oraz komfort dla oczu, nawet po kilkugodzinnej pracy przy monitorze. Niewidzialne fale elekromagnetyczne emitowane przez ekrany LED negatywnie oddziałują na narząd wzroku. Mogą prowadzić do pojawienia się pieczenia, swędzenia i zaczerwienienia oczu. Filtr światła niebieskiego w skuteczny sposób pozwala na unikniecie tych przykrych dolegliwości. Chociaż światło niebieskie ma również pozytywny wpływ na organizm człowieka, taki jak zwalczanie bezsenności, to jednak nadmierna jego ilość, może powodować niekorzystne skutki. Okulary uszlachetnione filtrem niebieskiego światła zapewniają większą ochronę przed zarysowaniami i pęknięciami, redukcję odblasków i refleksów świetlnych, a także lepszy kontrast i ostrość widzenia oraz łatwość czyszczenia. Co ważne, nadmierne narażenie się na promieniowanie niebieskiego światła może prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia oka. Może dojść bowiem do zapalenia rogówki i spojówki, a nawet katarakty. Okulary z taką powłoką mogą okazać się niezbędne dla każdego, kto większą część dnia spędza przed ekranem komputera czy telefonu. Filtrem światła niebieskiego można uszlachetnić zarówno zerówki, jak i szkła z korekcją.

Polecamy okulary z filtrem światła niebieskiego: https://stylion.pl/q/?keywords=blf

 

 

Jak czytać receptę od okulisty?

Zakup odpowiednich okularów wymaga specjalistycznego badania u okulisty, które szczegółowo określi indywidualne potrzeby klienta. Po wykonaniu niezbędnych badań, specjalista określi i przepisze receptę, która zawiera parametry, jakie powinny posiadać okulary. Zawarte tam informacje obejmują m.in. cylinder soczewki czy moc sferyczną. Warto pamiętać jednak o dodatkowych filtrach, które nie znajdą się na recepcie, a mogą być przydatne w codziennym użytkowaniu okularów. Co ważne, recepta od okulisty wygląda zupełnie inaczej niż recepta na leki, dlatego jej właściwe zrozumienie i odczytanie może przysporzyć problemów.

Jak właściwie czytać receptę od okulisty?

Recepta okulistyczna zawiera najważniejsze informacje dotyczące konkretnych parametrów soczewki do okularów. Określenie tych parametrów jest niezbędne przy zakupie szkieł korekcyjnych, dlatego warto znać skróty, które znajdują się na każdej recepcie.

- OP – oznaczenie oka prawego

- OL – oznaczenie oka lewego

- Bliż – w tej części recepty znajdują się konkretne parametry określające plusy i minusy dla osób, które potrzebują okularów do czytania czy też do pracy przy komputerze. Okulary te, są przeznaczone dla każdego, kto traci ostrość widzenia z bliskich odległości.

- Dal – odnosi się do szkieł, tzw. plusów lub minusów, w zależności od potrzeby. Okulary z takim parametrem są skierowane do osób z krótkowzrocznością i nadają się przede wszystkim do codziennego użytku, czyli do stałego noszenia.

- Sfera – to parametr określający siłę danego szkła i jego moc. Sfera wyrażana jest w dioptriach i może przyjmować zarówno wartości dodatnie, jak i ujemne.

- Cylinder – parametr ten określa stopień korekcji astygmatyzmu. Może przedstawiać wartości dodatnie albo ujemne i występować w dali lub bliży. Cylinder wyrażany jest z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.

- Oś cylindryczna – jest podawana w stopniach od 0 do 180 w przypadku szkieł cylindrycznych, koryguje astygmatyzm. Oś cylindryczna może występować na recepcie jako rysunek.

  • Rozstaw źrenic (PD) – określa odległość miedzy źrenicami, a dokładnie pomiędzy środkiem źrenicy w oku prawym a środkiem źrenicy w lewym oku. Na recepcie rozstaw źrenic podawany jest w milimetrach. Jeżeli taka informacja nie znajduje się na recepcie, to wartość można zmierzyć przy pomocy drugiej osoby i linijki.

 

 

Okulary korekcyjne – tylko na receptę?

Okulary korekcyjne można kupić niemal wszędzie, od apteki przez stacje paliwa, aż do drogerii, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Gotowe okulary nie zawierają indywidualnych parametrów, które są określane podczas szczegółowego badania okulistycznego, dlatego mogą okazać szkodliwe dla oczu. Istnieje ryzyko, że okulary z niewłaściwą dla danej osoby mocą, wpłyną na pogorszenie stanu wzroku, zamiast jego poprawę.

Zachęcamy do zlecenia nam wstawienia soczewek optycznych, dzięki czemu otrzymują Państwo kompleksową i profesjonalną usługę: https://stylion.pl/Wstawianie-soczewek-korekcyjnych

 

 

OKULARY PROGRESYWNE – CO TO ZNACZY ?

Okulary progresywne nazywane również wieloogniskowymi, umożliwiają widzenie na każdą odległość, dlatego jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują okularów do patrzenia zarówno w dal i na mniejsze odległości. Okulary te służą do korygowania wielu wad za pomocą jedynych soczewek. Poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów, szkła mogą być odpowiednie również do pracy przy komputerze. Wyglądają jak tradycyjne soczewki, jednak posiadają część do bliży, do patrzenia w pośrednie odległości oraz do patrzenia w dal. Szkła progresywne są dobierane indywidualnie i nie ma możliwości by inna osoba – nawet z taką samą wadą – mogła z nich korzystać. Przyzwyczajenie się do soczewek progresywnych wymaga czasami nawet kilku dni, ponieważ trzeba wyrobić sobie kilka istotnych nawyków, takich jak lekkie unoszenie głowy by coś przeczytać lub delikatne ruchy głowy w pionie, aby złapać odpowiednią ostrość. Należy pamiętać również o tym, że szkła progresywne posiadają trochę mniejsze pole widzenia niż ich tradycyjna wersja. Co ważne, soczewki progresywne występują w kilku rodzajach. Osoby, które niezbyt często korzystają z urządzeń cyfrowych powinny wybrać szkła z wąskim kanałem progresywnym, natomiast osoby spędzające przed ekranem kilka godzin dziennie, będą potrzebowały soczewek z szerokim kanałem progresywnym. Soczewki progresywne to najlepsza i najwygodniejsza opcja, dla osób, które na co dzień musiałby korzystać z więcej niż jednej pary okularów.

 

 

OPRAWKI ACETATOWE  - czy są dobre ?

Acetat to materiał cieszący się ogromną popularnością wśród optyków głownie ze względu na swoje właściwości. Okulary z acetatu mogą zadziwić swoją lekkością i ładnym wyglądem. Nawet dość duże oprawki wykonane z acetatu nie obciążą nosa. Materiał ten łączy w sobie trwałość i elastyczność – można je lekko zaginać, aby lepiej dopasowały się do twarzy, co jest niemożliwe przy jego odpowiednikach. Acetat, nazywany inaczej oktanem celulozy to materiał półsyntetyczny, wykonany z włókien roślinnych. Wytworzenie acetatu to złożony proces polegający na przetworzeniu materiału bazowego, za pomocą kwasów, w wyniku czego powstaje proszek, a następnie lepik. Materiał roślinny, niezbędny do produkcji acetatu pozyskiwany jest z recyklingu oraz z rolniczych odpadów. Ulega on biodegradacji, dlatego też jest dużo bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska niż plastik. Oprawki acetatowe są przede wszystkim lekkie, wytrzymałe i hipoalergiczne, a do tego występują w najróżniejszych kolorach. Octan celulozy to tworzywo bardzo wdzięczne, gdyż istnieje możliwość wykonania niemal każdego projektu, nawet najbardziej skomplikowanego. Materiał można polerować i frezować, a następnie wykonywać oprawki dostosowane do aktualnych trendów. Oprawki z acetatu dają przede wszystkim niebywały komfort noszenia. Okulary, które wyglądają na bardzo ciężkie i masywne, tak naprawdę są niebywale lekkie. Oprawki z acetatu możesz nabyć u nas klikając w link: https://stylion.pl/q/?keywords=acetat

 

 

 

POLIWĘGLAN W OKULARACH (POLICARBON) - co to jest?

Poliwęglan to termoplastyczne tworzywo sztuczne o dużej przezroczystości i wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. To połączenie niezwykłej lekkości z jednoczesną odpornością na zarysowania i pęknięcia. W optyce materiał ten zaczął być używany w latach 70tych, ale szerokie zainteresowanie zyskał w latach 80tych i do dziś poliwęglan jest chętnie używany. Soczewki z poliwęglanu były oryginalnie produkowane na potrzeby wojskowe, a mianowicie do szybek w hełmach dla pilotów Air Force. Poliwęglan wykorzystywany był również do produkcji szkła kuloodpornego wszędzie tam, gdzie liczyło się bezpieczeństwo. Jest niezwykle popularny, ponieważ charakteryzuje się dużą wytrzymałością, dlatego stosuje się go w okularach dla dzieci, w okularach ochronnych i sportowych. Poliwęglan to materiał lekki i cienki oraz w 100% odporny na promieniowanie UV. Jego przezroczystość i bezbarwność, a także możliwość użytkowania w wodzie zasolonej jest szczególnie istotne podczas uprawiania sportów wodnych. Okulary wykonane z poliwęglanu zapewniają komfort widzenia i bezpieczeństwo. Dość wysoki indeks 1.59 sprawia, że jest o 20% cieńszy od plastikowych soczewek CR – 39. Szkła wykonane z poliwęglanu są także stosunkowo tanim rozwiązaniem. Poliwęglan nie jest jednak pozbawiony wad, a największą z nich jest mała przejrzystość, jednak nieprzeciętna wytrzymałość i odporność sprawia, że jest on bardzo cenionym materiałem wśród optyków.

 

 

POWŁOKA ANTI-FOG - co to znaczy ?

Powłoka Anti-Fog to warstwa, której zadaniem jest zapobieganie przed zaparowaniem soczewek, nawet przy niskich temperaturach i lepsza widoczność w trudnych warunkach atmosferycznych. Cienki film umieszczony na wewnętrznej powierzchni szkieł pochłania wilgoć i utrzymuje widoczność oraz przejrzystość soczewki. Problem z parowaniem nasila się szczególnie zimą, kiedy z niskiej temperatury panującej na dworze, wchodzi się do ciepłego pomieszczenia. Im różnica temperatury jest większa, tym dochodzi do większego zaparowania szkieł. Osoby aktywne fizycznie również mogą zmagać się z zaparowanymi soczewkami, ponieważ podniesiona temperatura ciała w kontakcie z chłodniejszym powietrzem prowadzi do powstawania mgły. Jak widać, na to zjawisko bezpośredni wpływ ma niespodziewana zmiana temperatury. Anti-Fog to wyjątkowo skuteczne rozwiązanie eliminujące problem parowania okularów, zarówno korekcyjnych, jak i ochronnych, przeciwsłonecznych czy balistycznych, a także gogli narciarskich czy kasków motocyklowych. Powłoka ta, zapewnia optymalne bezpieczeństwo i niezwykły komfort użytkowania, a także wygodę, ponieważ nie trzeba już zdejmować okularów, aby pozbyć się dokuczliwej pary. Należy pamiętać o tym, że szkła, które zawierają powłokę Anti-Fog należy przecierać bardzo delikatnie i precyzyjnie, gdyż zbyt intensywne czyszczenie może doprowadzić do porysowania lub wytarcia.

 

 

SOCZEWKI RELAKSACYJNE

Soczewki te są zalecane szczególnie osobom między osiemnastym a czterdziestym piątym rokiem życia, które spędzają wiele czasu przed ekranem komputera albo dużo czytają. Po 4-6 godzinach wpatrywania się w ekran lub czytania dochodzi do znacznego zmęczenia, a nawet pieczenia oczu. Możliwe są również inne dolegliwości bólowe, takie jak bóle głowy, zmęczenie organizmu czy dekoncentracja. Objawy te nasilają się z wiekiem i u osób powyżej 30 roku życia mogą stać się bardziej dotkliwe. Dzieje się tak z tego powodu, iż ludzkie oko nie jest przystosowane do wielogodzinnego wpatrywania się w bliską odległość. Dolna część soczewki relaksacyjnej posiada inną moc, co sprawia, że oczy mają ułatwioną akomodację, dlatego nie dochodzi do nadmiernego zmęczenia. Soczewki relaksacyjne występują w dwóch wariantach, pierwsza o wartości +0,5 jest przeznaczona szczególnie dla osób między 20 a 35 rokiem życia, które spędzają dużo czasu przed urządzeniami cyfrowymi, takimi jak komputer, tablet czy telefon, drugi wariant soczewki o wartości +0,75 sprawdzi się u trzydziestolatków i czterdziestolatków, poświęcających dużo czasu na czytanie czy też pracę z dokumentami. Soczewki relaksacyjne, dzięki swojej specjalnej konstrukcji, wspomagają widzenie z bliży przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej ostrości widzenia i stabilnego obrazu. Soczewki relaksacyjne mogą okazać się niezbędne dla każdego, kto odczuwa dyskomfort związany z wielogodzinnym wytężeniem narządu wzroku.

 

 

KOREKCYJNE OKULARY PRZECIWSŁONECZNE

Korekcyjne okulary przeciwsłoneczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które muszą na co dzień nosić okulary korekcyjne, a podczas słonecznych dni chcą dodatkowo zapełnić ochronę swoich oczu przed szkodliwym promieniowaniem. Okulary te, należy szczegółowo dopasować do własnej korekcji. Nie jest to problematyczne, ponieważ każdą wadę wzroku można skorygować za pomocą indywidualnie dobranych szkieł. W zależności od własnych potrzeb, odpowiednie zabarwienie szkieł może zamienić zwykłe okulary w wersję przeciwsłoneczną. To nie tylko wygoda użytkowania, ale także zapewnienie bezpieczeństwa. Najważniejszym aspektem przy wyborze takich okularów jest ochrona przed szkodliwymi promieniowaniami UV. Słońce sprawia, że narząd wzroku jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo. Okulary chronią więc oczy przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz promieniowaniem UVA i UVB, które może przyczyniać się do zapalenia rogówki i spojówki. W niektórych przypadkach może dochodzić nawet do uszkodzenia komórki siatkówki. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniej kategorii filtra, która określa stopień zabarwienia szkła okularowego. Najbardziej optymalna będzie kategoria 3 o transmisji 8 – 18 %, co zapewnia wysoki stopień redukcji światła słonecznego. Dla osób o niezwykle wrażliwym wzroku, poleca się natomiast kategorię 4, która gwarantuje najwyższy stopień redukcji promieni słonecznych.

 

 

OKULARY BEZRAMKOWE (patentki) - jak wyglądają?

Okulary bezramkowe, nazywane również patentkami czy wierconymi to taki model, w którym soczewki są przytrzymywane jedynie przez zauszniki i mostek z noskami. Konstrukcja ta, jest mocowana przy pomocy praktycznie niewidocznych wcisków lub śrubek, w zależności od konkretnego modelu. To doskonała alternatywa dla każdego, kto preferuje mniej widoczne okulary, posiada delikatny typ urody albo subtelne rysy twarzy. Wybór takiego modelu to dobra opcja na pierwsze okulary. Takie rozwiązanie pozwoli na stopniowe przyzwyczajenie się do dodatkowego elementu na twarzy. Do niewątpliwych zalet tego typu okularów należy ich lekkość i niewielka zauważalność, co na pewno jest istotne dla osób, które dopiero oswajają się z wadą wzroku. Okulary bezramkowe są dość uniwersalne, gdyż dopasują się do każdej stylizacji. Pomimo lekkości i niepozornemu wyglądowi, patentki wykonywane są z najwyższej jakości materiałów, dlatego charakteryzują się odpornością na złamania i pęknięcia. Okulary te są zazwyczaj wykonywane z bardzo trwałych materiałów, takich jak poliwęglan lub Trivex, co potwierdza ich wytrzymałość na wszelkie uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że niewłaściwe użytkowanie i brak odpowiedniej dbałości nie doprowadzi do uszkodzenia okularów. Chociaż patentki nie są obecnie tak chętnie wybieranym modelem, to na pewno należą do okularów ponadczasowych, które dzięki swojej prostocie, wyglądają zawsze dobrze.

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór patentek: https://stylion.pl/q/?keywords=okulary%20bezramkowe

 

 

OKULARY SŁONECZNE Z FILTRAMI

Najważniejszym kryterium przy wyborze okularów przeciwsłonecznych nie powinien być ich wygląd, lecz gwarantowana ochrona przed promieniowaniem UV. Oczy nie potrafią zabezpieczyć się same przed szkodliwym promieniowaniem, dlatego też należy taką ochronę im zapewnić. Wbrew pozorom, oparzenia słoneczne nie są niebezpieczne jedynie dla skóry, ale także dla narządu wzroku. Mogą wtedy pojawić się symptomy takie jak łzawienie i zaczerwienienie oczu. Może dojść również do zapalenia rogówki albo spojówki, a nawet do uszkodzenia komórki siatkówki. Okulary z odpowiednim filtrem powinny nosić szczególnie dzieci. Okazują się one również niezbędne podczas urlopu, gdzie śnieg albo woda i piasek odbijają promienie słoneczne dużo mocniej. Zapewnienie optymalnej ochrony przed promieniowaniem UV zależy od kategorii filtrów, czyli od stopnia zabarwienia szkieł. Kategoria 0 praktycznie nie chroni przed słońcem, gdyż ma bardzo małe zabarwienie. Kategoria 1 w małym stopniu redukuje światło słoneczne, dlatego filtr ten będzie odpowiedni jedynie przy zmiennej pogodzie. Kategoria 2 zapewni większą ochronę w słoneczny dzień i uważa się, że okulary z tym filtrem zapewnią dobrą ochronę. Kategoria 3 zapewni wysoki stopień redukcji światła słonecznego więc okulary z takim filtrem sprawdzą się podczas upalnych dni. Kategoria 4 w najwyższym stopniu zredukuje światło słoneczne, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie występuje bardzo silne nasłonecznienie. Okulary z tym filtrem nie nadają się jednak do jazdy samochodem, ponieważ ciemny filtr praktycznie nie przepuszcza światła, co może prowadzić do niebezpieczeństwa.

Okulary słoneczne z filtrami dla kobiet: https://stylion.pl/okulary-z-polaryzacja-damskie

i mężczyzn: https://stylion.pl/okulary-polaryzacyjne-meskie

 

 

OKULARY Z FILTRAMI DO KOMPUTERA

Okulary do komputera powinny być zaopatrzone w specjalny filtr antyrefleksyjny. Pozwala on na odbijanie i wygaszanie szkodliwego dla oka światła niebieskiego, które jest emitowane przez urządzenia elektroniczne. Refleksy światła osadzają się na soczewkach więc oko musi wykonywać dodatkowy wysiłek, aby przebić się przez te odblaski i zapewnić sobie optymalne widzenie. Filtr antyrefleksyjny zapewnia komfort i znacznie mniejsze zmęczenie oczu oraz sprawia, że obraz staje się przejrzysty i ostry, dlatego jest niezbędny podczas pracy przy komputerze. Powłoka zapewnia także ochronę przed kurzem, który osadzając się na soczewkach i ekranach, może doprowadzić do zapalenia spojówek. Okulary z antyrefleksem nie są przeznaczone jedynie dla osób słabowidzących, ale również dla tych, którzy spędzają przed komputerem kilka godzin dziennie. Istnieje kilka typów filtrów antyrefleksyjnych, jednak najlepiej wybrać taki, który blokuje przed promieniowaniem niebiesko – fioletowym. Poza oczywistymi korzyściami dla oczu, soczewki z filtrami zapewniają lepszą jakość szkieł, ponieważ kilka powłok wpływa na większą odporność na wszelkie zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Okulary z powłoką antyrefleksyjną ułatwią pracę przy komputerze, sprawiając większy komfort widzenia i eliminując dolegliwości, takie jak pieczenie czy łzawienie oczu, a także zwolnią proces pogarszania się ostrości wzroku, spowodowanym częstym wpatrywaniem się w jeden punkt.

Jeśli szukasz dobrych okularów do komputera, oraz chcesz mieć z czego wybierać, ten link jest dla Ciebie: https://stylion.pl/okulary-antyrefleksyjne-do-komputera

 

 

SOCZEWKI ROZJAŚNIAJĄCE - do czego służą ?

Soczewki rozjaśniające o żółtym zabarwieniu zwiększają kontrast i ostrość widzenia, dlatego są przeznaczone głównie do noszenia w czasie złych warunków atmosferycznych, szczególnie podczas jazdy samochodem, rowerem czy innym pojazdem, zwłaszcza w nocy lub w pochmurny dzień. Szkła rozjaśniające będą równie przydatne dla każdego amatora zimowych sportów. Zapewniają one dokładniejsze i lepsze widzenie, a co za tym idzie, większe bezpieczeństwo na drodze. Nawet po kilkugodzinnej jeździe samochodem, oczy nie są nadmiernie zmęczone. Nie występują również dolegliwości takie jak: bóle głowy, łzawienie czy zaczerwienie oczu, dlatego podróż nie wydaje się być uciążliwa. Jazda w nocy może być nieprzyjemna, dlatego rozjaśnienie obrazu jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na lepszą ocenę odległości oraz poprawę komfortu widzenia. Okulary rozjaśniające z polaryzacją będą dodatkowo eliminowały wszelkie refleksy i odbicia świetlne, i przepuszczały jedynie spolaryzowane światło. Soczewki rozjaśniające pozwalają na odbieranie obrazów w jaśniejszej barwie, dlatego otoczenie staje się bardziej widoczne i wyraźniejsze, a co za tym idzie, łatwiej jest dostrzec potencjalne zagrożenie na drodze. W takich okularach oprawki powinny być dość cienkie, żeby pole widzenia nie zostało ograniczone, noski miękkie, a zauszniki wygodne. Te czynniki wpłyną na optymalny komfort użytkowania.

Okulary z soczewką rozjaśniającą w szerokiej gamie modeli: https://stylion.pl/okulary-do-jazdy-noca-w-nocy

 

 

Korekcyjne okulary i oprawki

Stylion.pl to atrakcyjne ceny, które idą w parze z produktem wysokiej jakości. W naszej ofercie znajdą Państwo korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i w szerokiej gamie kształtów. Nasz sklep internetowy oferuje również modne oprawki okularowe w niepowtarzalnych wzorach. Zostały one wyprodukowane głównie na bazie metalu oraz tworzyw sztucznych, gwarantując trwałość i wytrzymałość. Dobrze wiemy, że odpowiedni dobór okularów ma niebagatelny wpływ na komfort użytkowania. Oprawy okularowe, poza podstawową praktyczną funkcją, spełniają także funkcję estetyczną. Dlatego ich wybór powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i stylu. Systematycznie poszerzamy nasz asortyment i dokładamy wszelkich starań, by każdy z Państwa znalazł u nas coś dla siebie. W skład naszej oferty wchodzą zarówno damskie, jak i męskie okulary przeciwsłoneczne korekcyjne, które doskonale sprawdzą się do codziennego, jak i wakacyjnego noszenia. Wysokiej jakości szkła z zabarwieniem możemy zaproponować praktycznie do każdej pary okularów korekcyjnych. Miłośnicy najnowszych trendów mogą wybrać stylowe lustrzane powłoki, dostępne również w metalicznych odcieniach, natomiast dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań mamy oprawki do okularów o klasycznym, kwadratowym lub okrągłym kształcie.

Przygotowaliśmy ofertę na okulary korekcyjne: https://stylion.pl/Okulary-zerowki-i-oprawki

 

 

OKULARY ZERÓWKI

Okulary zerówki, jak sugeruje nazwa, nie mają żadnej korekcji. Stosuje się je głownie ze względu na aspekt estetyczny, kiedy stanowią uzupełnienie stylizacji. Nie jest to ich jedyna funkcja, ponieważ wystarczy zaopatrzyć się w okulary z odpowiednim filtrem antyrefleksyjnym, aby ochronić swoje oczy przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak niebieskie światło, które promieniuje z urządzeń elektrycznych. Powłoka antyrefleksyjna odbija refleksy świetlne, dlatego oczy są mniej zmęczone, a ostrość widzenia – lepsza. Filtr antyrefleksyjny można dodatkowo uszlachetnić filtrem UV, który zapewni bezpieczeństwo na wolnym powietrzu. Wtedy okulary zerówki będą odbijały od siebie szkodliwe dla oczu promieniowanie UVA i UVB. Jak widać, okulary bez korekcji mogą zawierać wiele udogodnień, które pozytywnie wpływają na stan narządu wzroku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają wady wzroku, ale spędzają wiele czasu przed komputerem, tabletem czy telefonem i chcą zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów ze wzrokiem. Chociaż zerówki z antyrefleksem nie wyeliminują całkowicie możliwości pojawienia się wady wzroku, spowodowanej częstym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, to mogą one sprawić, że ewentualne wady nie pojawią się tak szybko. Okulary bez korekty z odpowiednim filtrem nie tylko pozwalają uniknąć zmęczenia oczu, ale także zapobiegają ich zaczerwienieniu i łzawieniu, które może występować pod koniec dnia.

 Zobacz nasz wybór okularów zerówek: https://stylion.pl/Okulary-zerowki-i-oprawki


 

 

JAK SAMEMU ZMIERZYĆ ROZSTAW ŹRENIC (PD) ?

Rozstaw źrenic (inaczej PD) jest mierzony przez specjalistę podczas wykonywania badania oraz zapisywany na recepcie okularowej. Jeśli natomiast na recepcie nie ma podanego rozstawu (PD) można odszukać ją na poprzedniej recepcie bądź zmierzyć rozstaw samemu, przy użyciu linijki. Pomiar można wykonać na dwa sposoby:


1. Pomiar samodzielny
- Należy stanąć przed lustrem w bliskiej odległości
- Należy przyłożyć linijkę tuż pod swoimi oczami (linijka musi być prosta, nie może być wygięta)
- Zasłoń lewe oko i patrz na odbicie oka prawego (bądź odwrotnie)
- Odczytaj z linijki odległość od środka źrenicy lewego oka do środka nosa
- Tak samo należy postępować z drugim okiem.

W ten sposób możesz zmierzyć jedynie PD do dali. Realizując zlecenie na okulary do bliży (do czytania) najlepiej skorzystaj z drugiego rozwiązania.
 
2.Przy pomocy innej osoby
- Poproś o pomoc inną osobę, która zgodnie z poniższym schematem zmierzy odległość pomiędzy środkiem nosa a środkami obu źrenic. Pamiętaj, że inne jest PD do dali i inne do bliży (z reguły o 2-3 mm mniejsze). W przypadku okularów do dali patrz na twarz osoby dokonującej pomiaru. W przypadku okularów do czytania patrz na czubek jej nosa.
- Stań lub usiądź na wprost osoby, której PD mierzysz- tak aby Wasze oczy były na jednakowej wysokości
- Przyłóż linijkę tuż pod jej oczami
- Przysłoń swoje lewe oko i poproś osobę mierzoną aby patrzyła w Twoje odsłoniete prawe oko (PD do dali) lub czubek Twojego nosa (PD do bliży)
- Odczytaj z linijki odległość od środka źrenicy prawego oka do środka nosa
- Analogicznie postępuj z okiem lewym







 

Określ kształt swojej głowy i dobierz oprawki odpowiednie dla siebie...


Zastanawiasz się jak dopasować kształt oprawek do kształtu swojej twarzy?


Określenie kształtu twarzy najłatwiej jest określić odgarniając włosy z czoła i przeglądając się w lustrze. Dla ustalenia kształtu twarzy istotne jest układ brody, policzków i czoła.
 
TWARZ KWADRATOWA
Cechuje ją taka sama szerokość czoła, policzków i podbródka, twarz natomiast sprawia wrażenie długiej i wąskiej .Do takiego kształtu głowy najbardziej trafne będzie zastosowanie okularów sprawiających, że twarz wizualnie wydawać się będzie bardziej okrągła. Polecamy okulary ze szkłami okrągłymi lub owalnymi bez oprawek lub z oprawkami wąskimi. Twoja twarz wydawać się będzie jeszcze bardziej przyjazna.

TWARZ OKRĄGŁA
Twarz o kształcie okrągłym cechują lekko zwężone czoło oraz policzki. Dla  osób o takim kształcie twarzy zaleca się modele optycznie wydłużające twarz, a więc -  wąskie, prostokątne w cienkiej oprawce. Idealnym rozwiązaniem będzie też zakup tzw. "pół-okularów", które odpowiedzialne będą za wizualne wydłużenie Twojej twarzy, poprzez położenie większego nacisku na okolice oczu..

TWARZ OWALNA
Owalny kształt twarzy uważany jest za najlepszy jeśli chodzi o dobór okularów, będzie pasował do niej niemal każdy modelu okularów. Owalną twarz cechuje wydłużenie i smukłość,a kości policzkowe są bardziej uwydatnione od czoła i podbródka. W zależności od tego jaki charakter twarzy chciałbyś nadać swej twarzy poprzez dobór okularów - możesz zdecydować się na kwadratowe oprawki chcąc wyglądać poważniej, lub okrągłe - twarz łagodna. 

W KSZTAŁCIE SERCA
Charakteryzując glowę w kształcie serca należy powiedzieć o czole szerszym od brody i policzkow. Najlepszym rozwiązaniem jest podkreślenie oczu poprzez wybór odpowiednich okularów. Nadawać się doskonale będą zarówno oprawki kwadratowe zwężające się ku dołowi oraz owalne i okrągłe, które także podkreślą kształt głowy.

 

 

GRILAMID TR 90

Rodzaj nylonu, który jest odporny na deformację, wyginanie i rozciąganie. Niepodatny na uderzenia, elastyczny i miły w dotyku. Posiada własności antyalergiczne. Z okularów wykonanych z grilamidu korzysta się wygodnie, są też wytrzymałe i lekkie.

 

 

TPU (TERMOPLASTYCZNY POLIURETAN)

Niebywale mocne tworzywo, mające wysoką tolerancję na różnice temperatur. Wykonuje się z niego oprawki gogli, które się doskonale dopasowują do kształtu twarzy, miękko się układając. Odporny na trudy użytkowania.

 

 

 

OCTAN CELULOZY

Sztuczny materiał, z którego produkuje się ramki optyczne i oprawki do okularów przeciwsłonecznych. Jest to materiał miły w dotyku, solidny, cechujący się ostrym połyskiem. Tworzywo to przy produkcji w wysokich temperaturach nabiera oryginalnych barw.

 

 

SILIKON

Znany z odporności w skrajnych warunkach pogodowych. Wkładki wykonane z tego materiału idealnie się dostosowują i trzymają przy twarzy, zapewniając wygodę nawet przy długim użytkowaniu.

 

 

OKULARY BEZRAMKOWE

Okulary bezramkowe, potocznie zwane jako wiercone, bezobwódkowe, bądź. patentki, w których zauszniki zamontowane są bezpośrednio w szkłach okularowych, poprzez wywiercenie otworów. Dzięki temu są lekkie i delikatne, dlatego soczewki które są w nich montowane zrobione są z poliwęglanu bądź Trivex'u. Pomimo elastycznych tworzyw użytych do ich wyprodukowania, soczewki charakteryzują się dużą odpornością na pęknięcia oraz złamania.

 

 

POWŁOKA „SOFT  TOUCH”

Przyjemne i łagodne w dotyku tworzywo, którego używa się do pokrywania ramek w okularach. Powłoka ta sprawia, że skóra przy ramce „oddycha” i nie odczuwa ucisku. Zawsze zachowuje swoje miękkie właściwości.

 

 

 

SOCZEWKI POLIWĘGLANOWE (POLICARBONOWE)

Soczewki gwarantujące zabezpieczenie przed promieniami ultrafioletowymi i uderzeniami oraz komfort i lekkość korzystania. Zastosowany poliwęglan sprawia, że obraz jest zdecydowanie jaśniejszy i ostrzejszy. Dużym atutem takiego rozwiązania jest wytrzymałość. 

 

 

SOCZEWKI POLARYZACYJNE „TAC”

Odmiana soczewek polaryzacyjnych, które dodatkowo są pokryte trójoctanem celulozy (TAC), zwiększając dzięki temu odporność na ścieranie, pękanie, deformację i rozwarstwianie.

 

 

GOGLE ZE SZKŁEM POLARYZACYJNYM

 Zastosowane tu szkła wstrzymują promienie świetlne, odbijane od takich płaszczyzn jak śnieg, piasek itp. Gwarantują ochronę przed promieniowaniem Ultrafioletowym (UV). Gogle takie znacząco polepszają jakość i komfort widzenia, przez co fani sportów zimowych szybciej dostrzegają przeszkody związane ze zmianą pokrywy śnieżnej. 

 

 

 

SOCZEWKI ROZJAŚNIAJĄCE (ŻÓŁTE, POMARAŃCZOWE)

Soczewki, których zadaniem jest poprawienie jakości obrazu, kontrastu i głębi w złych warunkach pogodowych. Szczególnie polecane dla kierowców różnymi pojazdami i osób uprawiających sporty zimowe.  

 

 

SYSTEM PODWÓJNYCH SZKIEŁ

System zapobiegający zaparowywaniu szkieł w goglach. Zewnętrzna strona takiego podwójnego szkła zrobiona jest najczęściej z poliwęglanu, wewnętrzna zaś z octanu celulozy, wspomaganego powłoką anti-fog. Przestrzeń pomiędzy szkłami tworzy przeszkodę dla parowania, w efekcie eliminując je.  

 

 

AIR COOLING SYSTEM

Struktura wentylacji, wykorzystywana głównie w okularach dla rowerzystów, pozwalający na cyrkulację powietrza, jednocześnie blokując parowanie.

 

 

 

POWŁOKA REVO

Powłoka, złożona z ilości od 12 do 15 pokładów osłonnych, osłaniająca przed promieniami UV. Stosowana w szkłach dla sportowców.

 

 

 

GUMOWE NOSKI

Noski takie zbudowane są z przyjemnego, miękkiego materiału, który świetnie przylega do twarzy. Nie uwierają, oferując pełen komfort z użytkowania.

 

 

 

GOGLE KOMPATYBILNE Z KASKIEM

To gogle, które dzięki swojej budowie są przystosowane do tego, aby używać ich wraz z kaskiem dla narciarzy.

 

 

POWŁOKA ANTYSTATYCZNA

Właściwości powłoki antystatycznej sprawiają że cząsteczki brudu oraz kurzu nie przylegają do powierzchni szkieł

 

 

POWŁOKA HYDROFOBOWA

Hydrofobowość sprawia iż krople wody szybko spływają z soczewek nie pozostawiając na nich śladu. Wpływa ona także na ochronę przed zaparowywaniem

 

 

 

Zegarki i ich wodoszczelność

Jak rozumieć wodoszczelnośc zegarków?

Używanie zegarka w warunkach dużej wilgotności wymaga poznania i przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. O klasie wodoszczelności naszego zegarka decyduje stopniowanie w postaci specjalnego oznaczenia na deklu lub tarczy zegarka. To klasa wodoszczelności decyduje o tym, czy nosząc zegarek możemy umyć w nim ręce czy też się wykąpać albo pływać. Producenci przedstawiają swoje oznaczenia w atmosferach, barach lub metrach. Zazwyczaj kształtuje się to następująco:

  • Waterresistant lub brak oznaczenia szczelności:
    Zegarki z tym oznaczeniem nie są wodoszczelne i mogą ulec zalaniu nawet podczas mycia rąk.
     
  • 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar:
    Tylko przypadkowy kontakt z wodą. Klasa wodoszczelności pozwalająca na zachlapania podczas mycia rąk
     
  • 50 m = WR50 = 5 ATM = 5 Bar:
    zegarki z tą klasą wodoszczelności pozwalają na kąpiel w wannie. W przypadku renomowanych i ekskluzywnych zegarków, ta klasa wodoszczelności pozwala również na pływanie w basenie bez skoków do wody.
     
  • 100 m = WR100 = 10 ATM = 10 Bar:
    przy wodoszczelności 100 m możemy już bez obaw pływać w zegarku, a nawet nurkować bez butli z tlenem i akwalungu.
     
  • 200 m = WR200 = 20 ATM = 20 Bar:
    Klasa wodoszczelności 200 m pozwla nam na pływanie i nurkowanie z akwalungiem.
     
  • 300m = WR300 = 30 ATM = 30 Bar:
    Zegarki z klasą wodoszczelności 300 m  to zegarki w których możesz nurkować z butlą do kilkudziesięciu metrów.
     
  • więcej...
    klasa powyżej 300m to profesjonalne zegarki do nurkowania. 

Niektórzy mylą klasy wododszczelności z ilością metrów do których można zejść pod wodę. Jeżeli na zegarku widzimy oznaczenie 30 m. nie oznacza to, że w zegarku można zejść 30 metrów pod powierzchnię wody. Oznaczenie 30 m = WR30 = 3 ATM = 3 Bar oznaczenia poparte badaniami w warunkach laboratoryjnych w których działa ciśnienie statyczne.

Co oznacza termin - ciśnienie statyczne i dynamiczne?

Wyobraź sobie zegarek zanurzony w basenie. Jeżeli znajduje się on w całkowitym bezruchu, działa na niego ciśnienie statyczne. Podczas gdy wykonamy teraz ruch ręką na której mamy zegarek, wywołujemy dodatkowe ciśnienie dynamiczne. Czujemy opór wody tak samo jak czują to uszczelki naszego zegarka. A zatem pod samą powierzchnią wody, jednym ruchem ręki jesteśmy w stanie wywołać na zegarek takie samo ciśnienie, jak byłby on zanurzony w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów. Ponieważ znajdując się pod wodą, wykonujemy ciągłe ruchy rękami wywołując znacznie większe ciśnienie na zegarek (dynamiczne) niż w przypadku gdyby był on w całkowitym bezruchu, nie możemy przyjmować, że klasa wodoszczelnośći 30 m pozwala nam zejść 30 metrów pod wodę.